Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Mariawici
Mariawici jako wyznanie niezależne od Rzymu powstali w 1893 roku. Założycielem zgromadzenia jest Feliksa Maria Kozłowska, zwana później przez Mariawitów „Mateczką”. Kościół mariawicki pw. Przenajświętszego Sakramentu w Łowiczu wzniesiono w 1910 roku, w stylu neogotyckim, w typie bazylikowym, na planie krzyża łacińskiego. Na antepedium ołtarza widnieje herb Łowicza.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
14 września 2021
Na dziedzińcu Pałacu Radziwiłłów w Nieborowie, 11 września 2021 r. wystawiona została opera „Goplania” autorstwa Władysława Żeleńskiego. Była jednym z największych kulturalnych wydarzeń plenerowe tego roku na ziemi łowickiej.
Opera przygotowana z niezwykłym rozmachem. Poza obsadą aktorską, niezwykle ważną rolę w budowaniu nastroju odegrali muzycy z orkiestry „La Scoperta” i chór „Media Choir”. Efekt dopełniły fantastyczne mappingi wyświetlane na elewacji barokowego pałacu, przenoszące widzów w baśniową krainę jeziora Gopło. Spektakl wyreżyserowała Czeszka Jitka Stokalska, która odpowiada również za realizację dwóch poprzednich oper w Nieborowie.

Organizatorami widowiska było Muzeum w Nieborowie i Arkadii, Fundacja „Trzy Trąby” oraz Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków oddział w Warszawie.

„Goplana” to mroczny, dramat oparty na „Balladynie” Juliusza Słowackiego, składający się z trzech aktów. Premiera opery odbyła się 23 lipca 1896 r. w Krakowie. Jest jedną z czterech oper, które skomponował Żeleński. Inne to: „Konrad Wallenrod” - 1885, „Janek” – 1900 i „Stara baśń” – 1907.

Pracę nad „Goplaną” Władysław Żeleński rozpoczął na początku 1888 r. „Goplana” będąca utworem fantastycznym, opowiadającym historię miłości i zazdrości, które ostatecznie doprowadziły do zbrodni, zyskała niebywałą popularność i wystawiana była aż 28 razy! Mimo spektakularnego sukcesu w Warszawie, Żeleńskiemu nie udało się zdobyć scen europejskich.

Fot. Anna Sychowiczdesign by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]