Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Walewice
W Walewicach znajduje się pałac klasycystyczny szambelana królewskiego Anastazego Walewskiego. Zamieszkiwała tutaj niegdyś słynąca z urody Maria z Łączyńskich Walewska zwana „polską żoną Napoleona”, tu też przyszedł na świat syn cesarza Aleksander. W pobliżu znajduje się rezerwat geologiczny „Walewice” ukazujący osady okresu lodowcowego.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
20 czerwca 2017
Jak co roku w Boże Ciało na trójkątnym Nowym Rynku w Łowiczu, zorganizowane zostały spotkania folklorystyczne w czasie których można było obejrzeć występy ludowe, a także wziąć udział w bezpłatnych warsztatach, prowadzonych przez twórców regionu łowickiego. Swoich sił można było spróbować w garncarstwie, rzeźbiarstwie, koronkarstwie, wikliniarstwie oraz plastyce obrzędowej i hafciarstwie.
Tego dnia, wokół rynku swoje stoiska rozstawiły twórcy ludowi zachwalający rękodzieło oraz wystawcy komercyjni. Najwięcej tego typu stoisk, zwanych lokalnie „bobikami”, ustawionych zostało wzdłuż ul Starzyńskiego. Dopełnieniem „bobików”, było wesołe miasteczko z karuzelami dla dzieci i starszych miłośników dobrej zabawy, które rozbiło się przy ul. Kaliskiej.

Na scenie zaprezentowały się zespoły ludowe Ksinsozki, Masovia, Koderki, Sanniki, Blichowiacy i Boczki Chełmońskie, a także Młodzieżowa Kapela Ludowa działająca przy Łowickim Towarzystwie Muzycznym im. Mikołaja Zieleńskiego. Spotkanie prowadził znany łowicki przewodnik i gawędziarz Eligiusz Pietrucha oraz twórczyni ludowa Anna Staniszewska.

W czasie spotkań folklorystycznych odbyła się symboliczna wymiany flag pomiędzy burmistrzami Łowicza i Cieszyna. Oba miasta łączy ze sobą historia 10 Pułku Piechoty, który został utworzony na Śląsku w 1918 roku, aby od 1921 r. stacjonować w mieście nad Bzurą.

Zgodnie z decyzją Rad Miejskich Łowicza i Cieszyna, 27 czerwca każdego roku, łowicka flaga powiewać będzie nad Cieszynem, a cieszyńska nad Łowiczem. W ten sposób przypominając o tym ważnym dla obu miast wydarzeniu. Inicjatorami akcji „flagowej”, było Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu.

Organizatorami imprezy na Nowym Rynku był Urząd Miejski w Łowiczu i Łowicki Ośrodek Kultury.

Foto: Jacek Rybus



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]