Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Nazwa miasta Łowicz
Nazwa miasta Łowicz wywodzi się od nazewnictwa dawnej osady łowieckiej, skąd książęta mazowieccy wyruszali na polowania tzw. „łowy” w okoliczną puszczę. W dogodnym miejscu, nad rzeką Bzurą, książęta mazowieccy zbudowali zamek, przy którym rozwinęła się osada łowiecka. Jak głosi tablica, umieszczona pod chórem w kolegiacie, w 1100 roku książęta mazowieccy wznieśli w osadzie kościół. Obecnie - Bazylika Katedralna.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
9 czerwca 2016
Plastikowe okulary z łowickim nadrukiem, piłka futbolowa z motywem wycinanki, magnes na lodówkę z rumianą łowiczanką… Gdzie leży granica między mądrze czerpiącym z ludowych wzorów designem, a masowym gadżetem bezmyślnie kopiującym koguty i kodry?
Na to pytanie już wkrótce będziemy mogli uzyskać odpowiedź dzięki powstającej niecodziennej wystawie w Galerii „Browarna” w Łowiczu. Wernisaż wystawy pt. „ET[N]OS” odbędzie się w sobotę, 11 czerwca 2016 r. o godz. 18.00.

Na wystawie zostaną zaprezentowane przykłady prac m.in.: MOHO Design, Smaga Projektanci Katarzyny Kmity-Pukocz, Joanny Rusin, Katarzyny Herman-Janiec z Protein Design, AZE Design Marzeny Krupy, Studio Tofu i Jacka Sempolińskiego.

„Sztuka ludowa z Łowcza i okolic od kilku lat jest skrzynią wianną bez dna dla projektantów, artystów i producentów. Opuściła wsie, skanseny i muzea i coraz częściej widywana jest na międzynarodowych targach, wybiegach, półkach sklepowych, a nawet w powietrzu czy na męskich łydkach w postaci tatuażu.

Wystawą et[n]os chcemy pokazać aktualność łowickiej sztuki ludowej, jej potencjał w promocji miasta i mnogość interpretacji. Dzięki uprzejmości świetnych polskich projektantów i artystów mamy szanse udowodnić, że entodesign nie polega jedynie na wykorzystaniu kolorów, motywów i materiałów zbliżonych do tradycyjnego rękodzieła, ale sprowadza się do świadomości formy i pracy nad nią. Ta nierozerwalność poszukiwania głębszych wartości (etos) i tradycyjnych znaczeń (etno) splotła się nam w nazwie wystawy – et[n]os”
. – można przeczytać w tekście promującym wystawę na stronie Galerii „Browana” w Łowiczu na:

http://galeriabrowarna.blogspot.com/

W lipcu Łowicz obchodzi swoje 880-urodziny. Wystawą et[n]os Galeria Browarna wpisuje się w kalendarz całorocznych imprez towarzyszących obchodom.

Organizatorami wystawy są Galeria Browarna we współpracy z Urzędem Miejskim w Łowiczu. Wystawa dostępna będzie do 17 lipca.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]