Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Najstarsza wzmianka o mieście
Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Tym samym stał się on miastem prymasowskim. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
9 października 2019
Burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński zaprasza do wzięcia udziału w corocznych obchodach Dnia Papieskiego, które odbędą się w dniach 12-13 października 2019 r. Hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego jest: „Wstańcie, chodźmy!”.
Obchody rozpoczną tradycyjnie Diecezjalnym Konkursem Recytatorskim, który zostanie zorganizowany w sobotę, 12 października na terenie Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Łowiczu przy ul. Brzozowa 15. Zapisy chętnych do udziału w konkursie prowadzone będą od godz. 8:30. Konkurs rozpocznie się o godz. 9:00. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się o godz. 15:00.

W czasie trwania obrad jury, uczestnicy konkursu będą mogli zjeść obiat przygotowany w Zespole Szkół Nr 3 przy ul Grunwaldzkiej.

W niedzielę, 13 października, o godz. 12.00 w bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Św. Mikołaja w Łowiczu zostanie odprawiona uroczysta msza święta.

O godz. 15.00 rozpocznie się Bieg Papieski, cieszący się co roku dużym zainteresowaniem mieszkańców Łowicza i okolicy. Zawodnicy wystartują sprzed kamienia upamiętniającego papieską celebrę przy Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi przy ul. Młodzieżowej 15.

Trasa biegu prowadzić będzie ulicami: Papieską, Jana Pawła II, Stanisławskiego, Nowym Rynkiem, Kozią i Podrzeczną. Meta biegu, podobnie jak w roku ubiegłym, będzie znajdować przy pomniku Jana Pawła II na Starym Rynku, przy którym około godz. 15.40 zostanie wykonane wspólne pamiątkowe zdjęcie. Uroczystości zakończy wspólna modlitwa przy pomniku Jana Pawła II o godz. 21.37.

Sobota – 12 października 2019 r.
Diecezjalny Konkurs Recytatorski – Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Łowiczu, ul. Brzozowa 15
 • 8:30 – 9:00 – zbiórka uczestników konkursu
 • 9:00 – rozpoczęcie konkursu, I część przesłuchań
 • 11:00 – przerwa, poczęstunek kawowo – ciastkowy
 • 11:30 – 13:30 – II część przesłuchań
 • 14:00 – obiad dla wszystkich uczestników i opiekunów
 • 15:00 – zakończenie konkursu, wręczenie nagród i dyplomów
Niedziela – 13 października 2019 r.
 • 12:00 – Msza Święta w Bazylice Katedralnej
 • 14:45 – „Bieg Papieski” – Zbiórka uczestników biegu przy kamieniu upamiętniającym papieska celebrę przy Szkole Podstawowej nr 7 im. Jana Pawła II z Oddziałami Integracyjnymi przy ul. Młodzieżowej 15.
 • 15:00 – Rozpoczęcie biegu. Trasa biegu: ul. Papieska, Jana Pawła II, Stanisławskiego, Nowy Rynek, Kozia, Podrzeczna, Stary Rynek.
 • 15:30 – Zakończenie biegu przy pomniku Jana Pawła II na Starym Rynku.
 • 15.40 – Pamiątkowe zdjęcie uczestników biegu przy pomniku Jana Pawła II na Starym Rynku.
Więcej informacji o ogólnopolskich obchodach Dnia Papieskiego na stronie: https://dzielo.pl/dzien-papieski/dzien-papieski-2019/haslo/design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]