Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Gmach dawnej poczty konnej
Gmach dawnej poczty konnej jest jedynym zachowanym wzorcowym zespołem pocztowym I klasy z okresu Królestwa Polskiego. W dniu 2 listopada 1830 roku w pokojach gościnnych poczty zatrzymał się na postój Fryderyk Chopin. Po odpoczynku udał się w dalszą podróż do Francji, na zawsze opuszczając Ojczyznę.
Co? Gdzie? Kiedy?
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
19 października 2021, 14:00 - 16:00

Łódzki Dom Kultury i Muzeum w Łowiczu zapraszają nauczycieli, animatorów, pasjonatów lokalnego dziedzictwa oraz osoby zainteresowane tematem do wzięcia udziału w nietypowej, detalowej wycieczce architektonicznej po Łowiczu.

W czasie spaceru uczestnicy, będą zwracali szczególną uwagę na detale architektoniczne budynków, poznając ich historie i znaczenie. Takimi elementami wykończenia budynku na które często nie zwracamy uwagę są klamki, sposób ułożenia cegieł, dekoracje balustrad czy płotów. To, co czasem wydaje się niedostrzegalne, jednak istnieje!

Powody stosowania detali są różne. Niektóre pełnią funkcję użytkową, pomagając zabezpieczyć lub wzmocnić budynek. Inne stosowane są dla dekoracji lub po to, by podkreślić najistotniejsze części budowli – wejście, okna, narożniki czy zwieńczenie. Detale mogą też odsyłać do dawnych lub współczesnych wierzeń religijnych czy przesądów, opowiadać historię właściciela budynku, a nawet reklamować oferowane przez niego usługi. Na potrzeby wycieczki przyjęta zostanie szeroka definicja detali, włączając do ich grona wszystkie znaczące szczegóły.

Autorzy projektu mają nadzieję, że dzięki spacerowi uczestnicy zobaczą swoją okolicę zupełnie z innej perspektywy. To jedna z magicznych umiejętności detalu – otwiera oczy na to, czego dotychczas nie widzieliśmy.

Spacer odbędzie się we wtorek, 19 października 2021 r. w godz. od 14:00 do 16:00. Liczba miejsc ograniczona! Poprowadzą go Maria Nowakowska i Joanna Ufnalska. Zapisy prowadzone są pod numerem tel. 46 837 39 28 w. 36. W spacerze będzie mogło wziąć udział 15 osób, które powinny mieć ze sobą wypełniona kartę zgłoszenia (załącznik).

Spacer jest organizowany przez Łódzki Dom Kultury wraz z Muzeum w Łowiczu, w ramach projektu pn. Dlaczego ten dom tak wygląda? Architektura pod lupą dla najmłodszych – II edycja. Zadanie jest dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Pliki do pobrania:


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]