Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicz stracił rangę miasta powiatowego
W 1975 r. Łowicz stracił rangę miasta powiatowego i do końca 1998 r. znajdował się w granicach województwa skierniewickiego. W 1990 r. odbyły się w Łowiczu pierwsze demokratyczne wybory samorządowe, a dwa lata później powstała diecezja łowicka. W 1999 r. miasto ponownie stolicą powiatu. 14 czerwca 1999 r. Łowicz gościł papieża Jana Pawła II.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
11 września 2017
Miejska Biblioteka Publiczna im. Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łowiczu, jak co roku włączyły się do ogólnopolskiej akcji „Narodowego czytania”, zachęcającej do wspólnego, publicznego czytania, największych polskich dzieł literackich. Akcja zapoczątkowana została w 2012 r. przez parę prezydencką, która zachęcała wówczas do czytania strof „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W tym roku Polacy w sondzie wybrali „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.
Powiatowe „Wesele” odbyło się 2 września 2017 r. w sali barokowej muzeum w Łowiczu. Miejskie, sześć dni później 8 września, tradycyjnie przed budynkiem dawnego Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łowiczu.

Miejskie czytanie dzieła Wyspiańskiego, Miejska Biblioteka im. A. K. Cebrowskiego zorganizowała wspólnie z gimnazjalną „Jedynką”, która po reformie włączona została w struktury Szkoły Podstawowej nr 1 w Łowiczu. „Jedynka” tym samym przejęła tradycje nieistniejącego już gimnazjum.

W role biesiadników „Wesela” wcielili się zaproszeni do czytania goście. Wśród nich burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński, zastępca burmistrza Bogusław Bończak, dyrektor Szkoły Podstawowej Nr. 1 Teresa Sokalska-Lebioda i jej zastępczyni Jolanta Urbanek, związani z łowickimi stowarzyszeniami Anna Bieguszewska, Bożena Wójt i lekarz-poeta Zbigniew Kostrzewa, a także radni miejscy. Wśród nich Zofia Wielemborek, Henryk Zasępa i odtwarzający Pannę Młodą i Pana Młodego Karina Sędkowska-Staszewska i przewodniczący rady Miejskiej Michał Trzoska. Oboje zadbali o stosowne stroje, aby wyglądać jak prawdziwa księżacka para młodych.

Podczas czytania przeprowadzono konkursy dla uczniów łowickich szkół podstawowych. Uczniowie samodzielnie tworzyli bukiety, wykonywali malowankę oraz zgadywali na podstawie symboli, tytuły piosenek biesiadnych. W konkursie na najlepszy strój z elementami folkowymi nagrodzono Jagodę Znyk (SP 4), Jana Maciejaka, Oliwię Załugę, Julitę Godos (wszyscy SP 1), Michalinę i Zuzannę Kowalik oraz Michalinę Tomaszkiewicz (Pijarska SPKP). Tego dnia można było , również otrzymać okolicznościową, pamiątkową pieczątkę akcji.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]