Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Gmach dawnej poczty konnej
Gmach dawnej poczty konnej jest jedynym zachowanym wzorcowym zespołem pocztowym I klasy z okresu Królestwa Polskiego. W dniu 2 listopada 1830 roku w pokojach gościnnych poczty zatrzymał się na postój Fryderyk Chopin. Po odpoczynku udał się w dalszą podróż do Francji, na zawsze opuszczając Ojczyznę.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
23 stycznia 2023
Wczoraj minęła 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego, jednego z największych powstań narodowych w historii Polski. Powstanie wybuchło, 22 stycznia 1863 r. Pamiętając o tym ważnym wydarzeniu przy pomniku Powstańców Styczniowych 1863 r na Nowym Rynku odbyły się miejskie uroczystości.
Po odśpiewaniu hymnu narodowego burmistrz miasta Łowicza Krzysztof Jan Kaliński przypomniał wszystkim wydarzenia sprzed lat. Szczególnie przedstawiając fakty z powstania, związane z Ziemią Łowicką w 1863 r. O powstaniu i jego znaczeniu, w nieco innej formie mówił również Starosta Łowicki Marcin Kosiorek. Zachęcał on wszystkich nie tylko do poznawania faktów historycznych dotyczących powstania ale również poznawania historii Polski w szerszym jej aspekcie również emocjonalnym.

Czy dziś w obliczu wojny, stanęlibyśmy jak oni w obronie Ojczyzny? Łatwo wrzucić post na Facebooka o powstaniu. Pokazać, że o nim pamiętamy. Ale czy jesteśmy prawdziwie świadomi tego poświęcenia? Czy mamy świadomość znaczenia tego zrywu? - pytał.

Po krótkich wystąpieniach, zgodnie ze zwyczajem, zostały złożone kwiaty i zapalone znicze przy pomniku. W miejscu historycznym, gdzie stała kiedyś szubienica na której stracono Adolfa Szoppego, jednego z powstańców walczących pod Bolimowem.

Wartę przy pomniku zaciągnęli członkowie PTTK oddział w Łowiczu/Klubu Turystyki Kolarskiej „Szprycha” w strojach kosynierów: Marian Sianoszek i Karol Dąbrowski oraz członkowie Stowarzyszenia Historycznego im.10 Pułku Piechoty, Zbigniew Zagajewski i Piotr Marciniak.

W spotkaniu uczestniczyły władze samorządowe powiatu i miasta, przedstawiciele szkół z pocztami sztandarowymi, członkowie stowarzyszeń i organizacji społeczno-kulturalnych oraz mieszkańcy Łowicza.

Część i Chwała Bohaterom!design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]