Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Bitwa nad Bzurą
Opodal Łowicza we wrześniu 1939 r. rozegrała się największa bitwa kampanii wrześniowej znana jako „Bitwa nad Bzurą”. Od 9 do 22 września 1939 r. wojska polskie toczyły zacięte boje z przeważającymi wojskami niemieckimi. Siły polskie uległy najeźdźcy. Była to jedyna przeprowadzona na tak wielką skalę operacja zaczepna przeciwko III Rzeszy aż do 1941 roku.
Archeologia miasta
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
27 października 2009
W trakcie prac archeologicznych odkrywamy nie tylko ślady odległej przeszłości, ale także tej, którą niektórzy z żyjących jeszcze pamiętają. Pod ziemią zachowane są nie tylko pochówki, budynki mieszkalne, czy ulice.
Znajdują się tam również zazwyczaj niedoceniane, aczkolwiek niezwykle istotne, relikty innych konstrukcji. Takim przykładem jest znalezisko, na które natrafiliśmy na terenie zespołu klasztornego dominikanów przy ul. Podrzecznej w Łowiczu.

W pewnej odległości od budynku obecnego Technikum, od strony rzeki Bzury, 20 m od ogrodzenia, w wykopach wykonanych pod instalację elektryczną natrafiliśmy na doskonale zachowaną latrynę.

Korzystali z niej żołnierze 10 Pułku Piechoty, który stacjonował tu po 1918 roku. Dla archeologa to cenne znalezisko. W takich miejscach zazwyczaj można spodziewać się przypadkiem zagubionych zdjęć, monet, guzików, sprzączek od pasa i innych drobiazgów, które dostarczają wielu cennych informacji. Być może kiedyś będą tu prowadzone badania archeologiczne, które wniosą dodatkowe dane do faktów już nam znanych.

Ewa Dałek-Trudnowska
Mazowiecka Pracownia Badań Archeologicznych w Łowiczudesign by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]