Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Stary Rynek
Sercem Łowicza jest Stary Rynek, przy którym do dziś zachowało się wiele cennych zabytków architektury. Rynek przez kilka stuleci pełnił funkcje handlowe – od średniowiecza odbywały się na nim targi cotygodniowe i doroczne słynne jarmarki. Na rynku stoją dwa pomniki – Synom Ziemi Łowickiej z 1927 roku i Papieża Jana Pawła II odsłonięty w 2000 roku.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
24 października 2019
Muzeum w Łowiczu i I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu zapraszają na uroczystość pt. „Chełmońskie inspiracje – w 170 rocznicę urodzin malarza”. W czasie spotkania, które odbędzie się w czwartek, 7 listopada 2019 o godz. 12.00 Muzeum w Łowiczu odbędzie się:
– rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego oraz wystawę prac pokonkursowych i z pleneru malarskiego, zorganizowanego przez I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu.

– wykład Mariusza Kasprzaka z Muzeum Mazowieckiego w Płocku, pt. „Pejzaże Chełmońskiego”. O twórczości „samotnika z Kuklówki”.

– prezentację dzieł Józefa Chełmońskiego ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku (prace będą w ekspozycji do 31 grudnia 2019).

7 listopada 2019 r. przypadać będzie 170 rocznica urodzin Józefa Chełmońskiego (1849-1914). Mistrz polskiego pejzażu urodził się w podłowickiej wsi Boczki. Od dziecka przejawiał talent malarski, w czym wspierali go rodzice. Jako nastolatek, w latach 1862 – 1865, uczęszczał do Powiatowej Szkoły Ogólnej w Łowiczu, mieszczącej się w gmachu pomisjonarskim – obecnej siedzibie muzeum.

Następnie uczył się w warszawskiej Klasie Rysunkowej i w prywatnej pracowni Wojciecha Gersona (1867–1872), studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium (1872–1875). W 1875 udał się do Paryża, gdzie zyskał dużą popularność dzięki oryginalnej tematyce swoich obrazów. Współpracował jako ilustrator z paryskim „Le Monde Illustré”.

Zwiedził również Włochy, Podole i Ukrainę, których pejzaże znalazły odzwierciedlenie w jego sztuce. Po powrocie do kraju w 1887 r. wraz z rodziną zamieszkał początkowo w Warszawie, a w 1889 r. nabył dworek w Kuklówce, gdzie mieszkał aż do śmierci. Pochowany został na cmentarzu w Żelechowie.

Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców malarstwa realistycznego w Polsce. Malował sceny rodzajowe, ukazując z dużym autentyzmem życie wsi polskiej i ukraińskiej oraz sceny myśliwskie. Zasłynął jako twórca nastrojowych pejzaży, w których z wielką wrażliwością przedstawiał piękno przyrody. Sławę przyniosły mu również przedstawienia zwierząt, w tym ptactwa (m.in. czaple, żurawie) oraz przede wszystkim koni, które z pasją malował jako rozpędzone Czwórki i Trójki.

W zbiorach łowickiego muzeum znajduje się szkic malarski „Krajobraz z jeziorkiem w lesie” z ok. 1900 r. oraz rysunek obustronny „Oberek” (1878 r.) / „W Sudanie” (1884 r.). Ponadto na ekspozycji podziwiać można kilka prac ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie i z kolekcji prywatnych. Dodatkowo od 7 listopada do 31 grudnia b.r. prezentujemy kilka dzieł ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Wydarzenie dofinansowane jest z budżetu Gminy Miasta Łowicza oraz z programu Małe Granty 2019.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]