Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Nazwa miasta Łowicz
Nazwa miasta Łowicz wywodzi się od nazewnictwa dawnej osady łowieckiej, skąd książęta mazowieccy wyruszali na polowania tzw. „łowy” w okoliczną puszczę. W dogodnym miejscu, nad rzeką Bzurą, książęta mazowieccy zbudowali zamek, przy którym rozwinęła się osada łowiecka. Jak głosi tablica, umieszczona pod chórem w kolegiacie, w 1100 roku książęta mazowieccy wznieśli w osadzie kościół. Obecnie - Bazylika Katedralna.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
7 września 2018
Muzeum w Łowiczu zaprasza do udziału w wernisażu wystawy Moje „babie lato”. Jadwiga Dębska. Ceramika. Spotkanie odbędzie się w piątek, 21 września 2018 r. o godz. 17.00.
Jadwiga Dębska jest rodowitą łowiczanką. Zajmuje się rękodziełem artystycznym - tworzy unikalne wyroby z gliny, ceramikę zarówno o charakterze użytkowym, jak i dekoracyjnym, m.in. zestawy naczyń stołowych, figurki i rzeźby ceramiczne. Inspiracje czerpie z łowickiej sztuki ludowej, która jest jej wielką pasją (lalki łowickie, koguciki) oraz ze świata przyrody (motywy kwiatowe i zwierzęce).

Miejscem gdzie tworzy, a także prowadzi warsztaty ceramiczne, jest Pracownia Ceramiki i Rękodzieła „DeJa”. Wyroby ceramiczne ze znakiem „DeJa” pomimo nawiązań do łowickiej sztuki ludowej, są jednocześnie nowatorskie i nieco modernistyczne.

Artystka od lat współpracuje z wieloma ośrodkami kultury – zwłaszcza z regionu łowickiego. Swoją twórczość prezentowała m.in. na wystawach organizowanych w Walewicach, w Łowiczu, w Łodzi, w Warszawie wspólnie z malarką Agnieszką Kopczyńską czy artystkami z „Galerii od Serca”.

Wystawa Moje „babie lato” jest jej pierwszą wystawą indywidualną, którą jednocześnie nawiązuje do malarstwa Józefa Chełmońskiego. Autorka w następujący sposób wyjaśnia motto wystawy:

„Zawsze pragnęłam zostać artystą. Marzyłam o tworzeniu rzeczy, poprzez które będę mogła wyrazić i pokazać siebie, tworzyć coś, co będzie pozostawało w zgodzie z moim wewnętrznym światem, moją naturą, moją wrażliwością. Coś wyłącznie mojego. Znalazłam to, co jak myślę najpełniej mnie wyraża i zaczęłam tworzyć. I choć wciąż nie czuję się artystą, pragnienie na tyle dojrzało, że odważyłam się na pokazanie Światu mych marzeń ubranych w glinę i szkliwa. Czuję się spełniona, a swoje doznania mogę porównać do muśnięcia babiego lata.

Podczas tworzenia najbardziej skupiam się na emocjach. Takiej sztuki szukam i często odnajduję w dziełach mistrzów. Wśród moich umiłowanych artystów jest malarz Józef Chełmoński. Obcując z jego dziełami z lekkością przenoszę się w ukazany sielski pejzaż, słyszę tętent końskich kopyt po zaśnieżonym trakcie lub gwar rozbawionej gromady przed karczmą. Jestem ciekawa czy potrafię takie doznania przenieść na inny wymiar sztuki – na ceramikę? Takie wyzwanie postawiłam sobie przygotowując wystawę” – pisze artystka.

Wystawa będzie czynna do 21 października 2018.

Zachęcamy wszystkim do udziału w wernisażu oraz obejrzenia tej wyjątkowej ekspozycji.

Źródło: http://muzeumlowicz.pl/



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]