Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Boczki Chełmońskie
Boczki Chełmońskie to miejsce urodzenia malarza Józefa Chełmońskiego (1849 r.), reprezentanta realizmu. Józef Chełmoński malował głównie sceny rodzajowe, ukazując z dużym autentyzmem życie wsi polskiej oraz ukraińskiej. Był doskonałym malarzem koni, sławę przyniosły mu rozpędzone „Trójki” i „Czwórki”.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
19 grudnia 2016
18 grudnia 1806 roku Łowicz odwiedził Napoleon Bonaparte! Jak mówi pamiątkowa tablica, umieszona na XVIII wiecznej kamienicy przy Starym Rynku, stało się to w drodze do Warszawy, po zwycięstwie pod Jeną i Auerstaedtem. Pamiętając o tej niecodziennej wizycie Wielkiego Cesarza Francuzów, miłośnicy historii zorganizowali, 18 grudnia 2016 r., krótkie ale ciekawe przypomnienie wydarzenia sprzed 210 lat.
O okolicznościach pobytu Cesarza Francuzów Napoleona Bonaparte w Łowiczu, przed pamiątkowa tablicą, opowiadał historyk Zbigniew Zagajewski, właściciel restauracji i hotelu „Polonia” Krzysztof Gajda oraz burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński. Kolorytu wydarzeniu dodała obecność grupy rekonstrukcyjnej z Rogowa k. Brzezin, która na spotkanie przybyła ubrana w stroje z okresu wojen napoleońskich.

Po trwającym kilkanaście minut spotkaniu wszyscy przeszli do restauracji „Polonia” na herbatę i napoleonkę.

Trochę historii…
Kamienica w której obecnie mieści się Restauracja „Polonia” i na której umieszczona jest pamiątkowa tablica, przypominająca o wizycie Napoleona Bonaparte, była własnością podkomorzego gostynińskiego Mikorskiego. Na początku XIX stulecia mieścił się w niej Hotel „Imperial”, prowadzony przez Ignacego Kosiorkiewicza do 1811 r. Nazwę swoją zawdzięczał właśnie wizycie, największego wodza ówczesnej Europy - Napoleona Bonaparte. 18.12.1806 r. zatrzymał on się w oberży Kosiorkieiwcza, gdzie jak mówią źródła (dodatek do Gazety Warszawskiej z 1806 r.), spożył obiad, odbył narady, wysłał kuriera do Berlina i około godz. 20 wyruszył w dalszą drogę do Warszawy.

W 1821 r. właścicielem hotelu został Jakub Mikutowicz, a od połowy XIX w. pomieszczenia hotelu zostały przeznaczone na cele mieszkalne. Przed I wojna światową w budynku powstał Hotel Polski, który został zniszczony w wyniku działań wojennych. Po odbudowie 1926 r. kosztem Karola Pruchnau'a w kamienicy otwarto Hotel „Polonia”, a na parterze restaurację „Cafe Polonia”, której tradycje kultywuje obecna restauracja „Polonia” Od 1936 r. właścicielem kamienicy była rodzina Jagielskich.

Co ciekawe w pomieszczeniach parteru kamienicy przez wiele lat swoją siedzibę miał Łowicki Oddział PTTK. Pamiątką po tym fakcie jest tablica umieszona na budynku, wmurowana w 1998 r. w 90. rocznicę powstania PTK i 35. rocznicę powstania Koła Przewodników. Tablica pamiątkowa upamiętniająca wizytę Napoleona Bonaparte odsłonięta została 1981 r. Obok kamienicy znajduje się niewielki park zw. „Ogrodem Saskim” założony ok. 1886 r.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]