Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Bazylika katedralna
Bazylika katedralna znana jest jako mauzoleum 12 prymasów Polski, pochowanych w podziemiach świątyni. Znajduje się w niej m.in. nagrobek prymasa Jakuba Uchańskiego, dłuta Jana Michałowicza z Urzędowa. Ponadto na uwagę zasługują wspaniałe organy, bogata biblioteka i skarbiec.
Co? Gdzie? Kiedy?
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
3 czerwca 2021, 10:30
Burmistrz Miasta Łowicza Krzysztof Jan Kaliński zaprasza do udziału w obchodach Bożego Ciała w Łowiczu. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa tradycyjnie rozpocznie się, 3 czerwca 2021 r. o godz. 10:30 uroczystą Mszą Święta w Bazylice Katedralnej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Mikołaja w Łowiczu.

PROCESJA BOŻEGO CIAŁA
Po mszy świętej, zgodnie ze starym zwyczajem, wyruszy procesja do czterech ołtarzy zlokalizowanych na terenie miasta. Trasa procesji prowadzić będzie z Bazyliki Katedralnej znajdującej się na Starym Rynku ulicami: 11 Listopada, Tkaczew i 3 Maja. Pierwszy ołtarz znajdował się będzie przed kościołem Ojców Pijarów. Drugi przed kościółkiem Świętego Leonarda i Świętej Małgorzaty na Końskim Targu. Trzeci przy skrzyżowaniu ul. Tkaczew i ul. 3 Maja, a ostatni, czwarty, przy dzwonnicy bazyliki. Powrót na Stary Rynek odbywać się będzie ul. 3 Maja.

Tegoroczna procesja zorganizowana zostanie zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami sanitarnymi i przy zachowaniu zalecanych zasad bezpieczeństwa. Uczestnicy procesji proszeni są o zachowanie dystansu społecznego nie mniejszego niż 1,5 m., a tam, gdzie byłoby to niemożliwe o zasłonięcie ust i nosa maseczką. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. (Dz.U. 2021 poz. 861 ze. zm. ).

Wszyscy posiadacze radioodbiorników oraz telefonów komórkowych z funkcją radia, będą mogli wysłuchać transmisji całej uroczystości na częstotliwości 107,00 FM.

Uwaga! W tym roku ze względu na pandemie Koronawirusa nie będzie Parady Księżaków, barwnego korowodu ulicami miasta i występów zespołów ludowych na Nowym Rynku!

WIDOWISKO PREZENTACJI SZTUKI LUDOWEJ
W zamian na muszli koncertowej w parku Błonie od godziny 15.00 do 17.00, odbywać się będzie widowisko prezentacji sztuki ludowej! Imprezę poprowadzi znana i lubiana, twórczyni ludowa Anna Staniszewska. Pokazom ludowym towarzyszyć będą stoiska z rękodziełem artystycznym i sztuką ludową!

PROGRAM:
  • godz. 15.00 Występ Zespołu Pieśni i Tańca „Poltex” z Łodzi.
  • godz. 15.30 Występ Zespołu śpiewaczego „Ksinzoki” z Łowicza.
  • godz. 16.00 Występ Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Ludowego „Koderki” z Łowicza.
  • godz. 16.30 Występ Zespołu Pieśni i Tańca „Blichowiacy” z Łowicza.
Widowisko odbędzie się w reżimie sanitarnym. Organizatorzy udostępniają 50% miejsc na widowni. Udział jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na przetwarzanie wizerunku zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych.

Uwaga! Zmianie ulega lokalizacja straganów komercyjnych tzw. „bobików” i stoisk gastronomicznych. Zlokalizowane one będą na Targowisku Miejskim. Tradycyjnie przy ul. Kaliskiej rozłoży się Wesołe Miasteczko.

Zapraszamy!
Pliki do pobrania:


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]