Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
23 sierpnia 2016
Członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu, wzięli udział w pikniku historycznym pn. „Bitwa o Wielką Wieś 1939”, który odbył się w dniach 18-21 sierpnia 2016 r. we Władysławowie. Czterodniowa impreza zorganizowana została przez lokalne Centrum Kultury Promocji i Sportu i obfitowała w wiele atrakcji. Wśród nich były m.in. rekonstrukcje historyczne walk z 1939 r., Falaise 1944 r. i potyczki z 1945 r. W rekonstrukcje wydarzeń włączyło się blisko 100 rekonstruktorów z całej Polski.
Do Władysławowa pojechało ośmiu „dziesiątaków”, którzy zaprezentowali m.in. sprzęt łączności oraz wyposażenie kancelarii polowej 10 Pułku Piechoty. Wielką atrakcją cieszyły się kopie żetonów zastępczych ze spółdzielni wojskowej 10 pp oraz opowieści związane z ruchem spółdzielni wojskowych. Bo jak mówią „dziesiątacy” – „nie samą wojaczką żyły przedwojenne garnizony”.

Zarys historyczny walk o Wielką Wieś

Walki lądowe w obronie Półwyspu Helskiego zaczęły się 9 września 1939 roku. Czołowe oddziały niemieckiego pułku straży granicznej zajęły w tym dniu Puck i ruszyły na Swarzewo. Tutaj doszło do potyczki z polskimi patrolami broniącymi przedpola półwyspu, które po rozpoznaniu przeciwnika wycofały się do rejonu Wielkiej Wsi. Manewr ten pozwolił na skrócenie linii obrony i zapewnił lepsze rozplanowanie sił, ponieważ polskich żołnierzy w tym rejonie było tylko 200. W dniu 10 września rano Niemcy rozpoczęli natarcie na Wielką Wieś, wspierając działanie piechoty ogniem artyleryjskim i lotnictwem.

Atak przyjęły dwa plutony Morskiego Dywizjonu Lotniczego, później lotników wycofano, zastępując ich 10. kompanią batalionu KOP „Hel”. W ciągu dnia atakująca niemiecka piechota uzyskała powodzenie i weszła w zabudowę wsi. Ograniczyło to wsparcie artyleryjskie, co pozwoliło na kontratak sił polskich. Kolejne natarcia i kontrnatarcia sprawiały, że odzyskane przez Polaków tereny kilkakrotnie przechodziły z rąk do rąk.

W czasie tej bitwy żołnierze polscy dwukrotnie atakowali na bagnety, a gdy dochodziło do walki wręcz to Niemcy uciekali, zostawiając rannych i zabitych. Dopiero 11 września po południu, polskie oddziały wycofały się na półwysep, zajmując polową pozycję obronną przygotowaną przed Chałupami. Po tej bitwie działania niemieckich sił lądowych oblegających Półwysep Helski ustały na ponad dwa tygodnie, a jeden z niemieckich dowódców nazwał zacięte walki „wielką bitwą o Wielką Wieś”.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]