Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Najstarsza wzmianka o mieście
Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Tym samym stał się on miastem prymasowskim. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
11 maja 2022
Na dziedzińcu Miejskiej Biblioteki im. Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego w Łowiczu, 7 maja 2022 r. wystąpił Zespół Śpiewaczy „Ksinzoki” i Zespół Ludowy z Lipiec Reymontowskich. Prezentacja artystyczna obu zespołów, nie była przypadkowa. W ten sposób uczczono 155. rocznicę urodzin Władysława Stanisława Reymonta.
W czasie spotkania Marzena Kozanecka-Zwierz, pracownica biblioteki, przybliżyła licznie zebranej publiczności, sylwetkę autora popularnej powieści „Chłopi”. Dzieło, za które Reymont dostał Nagrodę Nobla w 1924 roku, znane jest niemal na całym świecie. Bo zostało wydane i przetłumaczone na ponad 30 języków!

Następnie na scenie „Ksiznoki” przypomniały fragmenty powieści „Chłopi”, ukazującej życie wiejskiej społeczności. Razem z zespołem z Lipiec Reymontowskich ubogacili je również swoim śpiewem.

Na zakończenie, jak przystało na urodziny, wszyscy zebrani wzięli udział w degustacji toru.

Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach projektu „Chłopi Forever” realizowanego przez Miejską Bibliotekę im. A. K. Cebrowskiego w Łowiczu we współpracy z Łowickim Ośrodkiem Kultury, PTTK Oddział w Łowiczu, Muzeum Guzików oraz firmą „Folkstar”.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]