Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
29 listopada 2016
W Łowickim Ośrodku Kultury odbyła się promocja nowej publikacji, dotyczącej Anieli Chmielińskiej, łowickiej działaczki społecznej i oświatowej, krajoznawcy, organizatorki bibliotek oraz założycielki, 23 marca 1908 r., Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Łowiczu.
Promocja książki pt. „Aniela Chmielińska. Wybór artykułów. Przyczynek do biografii” autorstwa łowickiego przewodnika PTTK Zdzisława Kryściaka, odbyła się 27 listopada 2016 r, w dniu 148. rocznicy urodzin Anieli Chmielińskiej.

Zainteresowanie książką było tak duże, że sala Urzędu Stanu Cywilnego w której odbyła się promocja, wypełniła się „po brzegi”. Jak mówił podczas spotkania autor – „książkę należy traktować jako uzupełnienie i uaktualnienie wydanej pół wieku temu biografii Anieli Chmielińskiej autorstwa jej córki – Marii”.

Publikacja ukazała się dzięki wsparciu ŁOK w ramach Małych Grantów 2016 i jest jedną z wielu inicjatyw przygotowanych z okazji 880-lecia Łowicza.

Aniela Maria Chmielińska (1868 – 1936) działaczka społeczna i oświatowa, krajoznawca, organizatorka bibliotek. Z inicjatywy Chmielińskiej 23 marca 1908 r. powstał w Łowiczu Oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Gromadzenie dokumentacji historycznej i zbiorów etnograficznych, a także zakrojona na szeroką skalę praca nad upowszechnianiem wiedzy o folklorze łowickim, zrodziła pomysł wystaw etnograficznych, które dały początek Muzeum Etnograficznemu Ziemi Łowickiej. Otwarte 20 lutego 1910 r., przy Łowickim Oddziale PTK organizowało wystawy nie tylko w Łowiczu lecz także w Warszawie czy Łodzi.

Muzeum miało charakter edukacyjno – promocyjny, ponieważ nie tylko miało ukazywać bogactwo folkloru łowickiego ale jednocześnie miało zachęcać do kultywowania go przez samych Księżaków. Organizowało również wycieczki krajoznawcze z udziałem ludności wiejskiej. W 1913 r. muzeum przeniesiono do obszerniejszego lokalu. Tam powstały następujące działy: Rolniczy, Ogrodniczy, Pszczelniczy, Higieniczny, Etnograficzny, Przyrodniczy, Geograficzno-Statystyczny.

Eksponaty, które Chmielińska gromadziła i prezentowała na muzealnej wystawie stałej oraz na licznych wystawach regionalnych poza Łowiczem, po II wojnie światowej trafiły do nowopowstałego Muzeum w Łowiczu. Dziś stanowią one jedne z najcenniejszych eksponatów etnograficznych, jakie posiada niniejsza placówka. Muzeum w Łowiczu, aby uhonorować tę znaczącą dla regionu postać, zaprezentuje archiwalia i zabytki związane z działalnością Anieli Chmielińskiej w Łowickiem.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]