Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
1357
W 1357 roku książę mazowiecki, Siemowit III wystawił dokument, w którym uznał pełnię immunitetu arcybiskupiego do Łowicza i kasztelanii. Wynika z niego, iż Łowicz wraz z przyległymi dobrami, liczącymi aż 111 wsi, stanowił największy kompleks majątkowy. W ówczesnych czasach należał on do Kościoła.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
13 sierpnia 2020
W środę, 12 sierpnia 2020 r. odbył się kolejny spacer w ramach projektu „Wakacje z biblioteką”, realizowanego przez Bibliotekę Miejską im. Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego w Łowiczu
Projekt polega na przybliżeniu dzieciom i młodzieży ważnych postaci w historii Łowicza. Należą do nich m.in. Andrzej Kazimierz Cebrowski (1580 - 1658), aptekarz, lekarz prymasowski, kronikarz Łowicza i patron biblioteki oraz Romuald Oczykowski (1845 -1920), działacz społeczny i kolekcjoner.

W 2020 r. przypada 440. rocznica urodzin Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, którego dzieło „Roczniki Miasta Łowicza pisane w latach 1648 - 1659” są doskonałym źródłem o historii miasta. A Rok 2020 z inicjatywy PTTK został ogłoszony Rokiem Romualda Oczykowskiego (1845 -1920), który jest autorem pierwszego przewodnika „Przechadzka po Łowiczu”. Postanowiono więc odszukać ich śladów w przestrzeni miasta. Ich odkrywanie odbywa się w czasie wycieczek, które cieszą się dużym zainteresowaniem.

W czasie spaceru tym razem szukano śladów Romualda Oczykowskiego. W tym celu udano się do Bazyliki Katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Mikołaja w Łowiczu, a konkretniej do Muzeum Diecezjalnego, znajdującego się w południowej wieży świątyni. O zabytkach zgromadzonych w muzeum, życiu prymasów i artystach pracujących dla prymasów opowiedział kustosz placówki ks. Stanisław Majkut.

Była to niezwykle ciekawa lekcja historii. Tym cenniejsza, że eksponaty prezentowane w muzeum, dotychczas były zamknięte w skarbcu katedralnym.

Po zwiedzeniu muzeum udano się na wieżą północą z której można podziwiać panoramę Łowicza i okolic. Uczestnicy wycieczki mieli również możliwość spojrzenia na nawę główną świątyni z wysokości tarasu powyżej organów.

Kolejny spacer śladami Romualda Oczykowskiego zorganizowany zostanie, 19 sierpnia. Tym razem celem wyprawy, będzie baszta gen. Stanisława Klickiego.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]