Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Diecezja Łowicka
Diecezję Łowicką utworzył Papież Jan Paweł II w 1992 roku, a Łowicz ustanowił jej stolicą. Ojciec Święty odwiedził miasto 14 czerwca 1999 roku. Wtedy też podniósł katedrę łowicką do rangi bazyliki mniejszej.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
25 maja 2020
Muzeum w Łowiczu o oglądania wystawy pt. „Natura i abstrakcja w twórczości Zenony Klepaczki – Joanny Grabowskiej – Alicji Wolskiej”. Wystawa jest wspólnym przedsięwzięciem trzech artystek, które łączą ze sobą nie tylko więzy pokrewieństwa i skierniewickie korzenie, ale również pasja artystyczna, która zaważyła na ich życiu.
Na wystawie ścierają się i zarazem uzupełniają, motywy zaczerpnięte z natury z czystą abstrakcją, świat fantastyczny, nieco bajkowy, z formami inspirowanymi wytworami przyrody. Wystawa jest również prezentacją różnych technik artystycznych – obok rzeźb ceramicznych zobaczymy rzeźby z korzeni i kory, a pracom malarskim w technice olejnej czy akrylowej towarzyszy malarstwo na jedwabiu.

Wystawa prezentowana będzie do 28 czerwca 2020 r.

Zenona Klepaczka
Pochodzi ze Skierniewic. Pasję malarską przejawiała już w dzieciństwie, kiedy zaczęła malować kwiaty i pejzaże. Ukończyła Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdyni - Orłowie o profilu grafiki. Oprócz malarstwa interesowała ją rzeźba i architektura. W latach 60-tych pracowała jako dekorator, instruktor artystyczny w Powiatowym Domu Kultury w Skierniewicach, gdzie projektowała scenografie dla zespołów teatralnych oraz estradowych. Po odejściu na emeryturę odkryła w sobie nową pasję – zaczęła tworzyć rzeźby z kory topolowej i korzeni m.in. jałowca. Uczestniczyła w wielu plenerach oraz wystawach. Zarówno jej rzeźby, jak i obrazy mają charakter symboliczno-fantastyczny.

Joanna Grabowska
Obecnie mieszka w Łebie. W 2015 r. otworzyła tam własną pracownię plastyczną. Zajmuje się malarstwem oraz ceramiką dekoracyjną i rzeźbą ceramiczną. Do tej pory pogłębia wiedzę ceramiczną na różnorodnych kursach, m.in. ukończyła 3-stopniowe warsztaty ceramiczne w Akademii Łucznica (Ceramika w edukacji artystycznej i terapii), brała także udział w warsztatach twórców ludowych m. in. na Kaszubach (pracownia garncarska Karola Necla, istniejąca od 10 pokoleń w Chmielnie) i w Lublinie (pracownia garncarska Piotra Skiby w Jadwisinie). Wystawiała swoje prace m.in. w Łebie, Słupsku, Gdyni, Lęborku. Brała udział w festiwalu rękodzieła "Kaszubskie Kamino", gdzie dwukrotnie została nagrodzona za produkt regionalny (2013, 2014) oraz w XVI Konkursie Sztuki i Rękodzieła w Słupsku, zorganizowanym przez Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku (2013). Inspiracji do swoich prac poszukuje najczęściej w tworach natury.

Alicja Wolska
Obecnie mieszka w Żaganiu. Od najmłodszych lat miłośniczka kultury i tradycji łowickich, W 1976 roku ukończyła studia ekonomiczne (kierunek – ekonometria) na Uniwersytecie Łódzkim. Wiele lat pracy poświęciła finansom, bankowości i zarządzaniu. W 2012 roku ukończyła studia artystyczne w zakresie malarstwa na Uniwersytecie Zielonogórskim. Od tego czasu kontynuuje przygodę z malarstwem. W swoich pracach stosuje różne techniki (akryl, pastel, akwarela, olej, batik). Zdobyte doświadczenia wykorzystuje w tworzeniu technik własnych. Tematyka jej prac krąży przede wszystkim wokół przyrody i form abstrakcyjnych. Zwłaszcza w kompozycjach abstrakcyjnych korzysta ze zdobytych doświadczeń życiowych, często w pozornie nie związanych ze sobą formach przedstawia emocje, wspomnienia czy chwilowe nastroje. Uczestniczyła w wielu sympozjach i warsztatach. Wystawiała swe prace indywidualnie i jako uczestniczka wystaw zbiorowych.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]