Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicz stracił rangę miasta powiatowego
W 1975 r. Łowicz stracił rangę miasta powiatowego i do końca 1998 r. znajdował się w granicach województwa skierniewickiego. W 1990 r. odbyły się w Łowiczu pierwsze demokratyczne wybory samorządowe, a dwa lata później powstała diecezja łowicka. W 1999 r. miasto ponownie stolicą powiatu. 14 czerwca 1999 r. Łowicz gościł papieża Jana Pawła II.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
2 lipca 2021
Dzieci z Przedszkola Integracyjnego nr 6 „Pod Świerkami” w Łowiczu uczestniczyły w programie edukacji ekologicznej „AQUAPRZEDSZKOLAKI” współfinansowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Program realizowany był od 1 września do 30 czerwca 2021 r. i zakładał realizację treści przyrodniczych i ekologicznych w trzech modułach tematycznych:

DZIĘKI WODZIE ŻYJEMY- LEPIEJ SIĘ CZUJEMY. Znaczenie wody w życiu człowieka, W WODZIE ŻYJEMY- COŚ O SOBIE OPOWIEMY. Tajemnice mieszkańców różnych środowisk wodnych, DBAMY O WODĘ - CHRONIMY PRZYRODĘ. Prawidłowa eksploatacja wody.

Treści przyrodnicze realizowane były poprzez:
zajęcia dydaktyczne „Od ślimaczka do szczupaczka” – poznanie mieszkańców rzek. „Kodeks Aquaprzedszkolaka” - stworzenie w grupach zasad dbania o wodę.

spotkania edukacyjne „Chcesz być zdrowy, młody nie stroń nigdy od wody”- spotkanie z dietetykiem, „20 XII- Dzień Ryby”- spotkanie z wędkarzem, mieszkańcy stawów i jezior.

prace dla środowiska „Zbieramy deszczówkę”- zbieranie wody deszczowej do podlewania roślin, „Przedszkolna hodowla roślin”- hodowanie roślin w grupach z wykorzystaniem deszczówki do podlewania.

praktyka i działanie/obserwacje przyrodnicze „Żółw, poznajmy go bliżej”- hodowla żółwia wodnego. Nazwany przez dzieci CZESIO bardzo dobrze czuje się w przedszkolu. Ma piękne akwarium w grupie Niedźwiadki z którymi jest codziennie. Ale na zajęcia i obserwacje odwiedzają go wszystkie przedszkolaki. Czesio z 5 cm malutkiego zwierzaka stał się już pięknym prawie 30 cm dużym żółwiem. „Zamiast coli każdy przedszkolak wodę woli”- picie wody w przedszkolu na drugie śniadanie.

rodzinny konkurs plastyczny „Oszczędzam wodę” - projekt znaczka strażnika dbania o wodę opracowany przez Oliwię Piórkowską z grupy Mróweczki przy pomocy Mamy. Znaczek otrzymały wszystkie przedszkolaki. Codzienne noszenie znaczka ma świadczyć o tym, że mamy wszyscy oszczędzać wodę.

warsztaty ekologiczne „Woda niezbędna do życia - ślad wody czyli ile naprawdę wody zużywamy? Ochrona wody”, "Woda - co możemy z niej zrobić?".

piknik ekologiczny „Aqua - skarb, życie”- podsumowanie projektu, quiz wiedzy. Dzieci obejrzały wystawę prac swoich rówieśników - zwierzęta różnych środowisk wodnych, przypomniały sobie projekty znaczków na strażnika oszczędzania wody, prześledziły kodeksy aquaprzedszkolaka ze wszystkich grup. Każdy przedszkolak pod okiem wychowawców rozwiązał kartę testową. Wszyscy otrzymali na koniec piękną ulotkę o realizacji projektu, dyplom za udział w projekcie oraz balonik z mieszkańcami środowisk wodnych.

W związku z trwającą pandemią nie odbyły się bardzo atrakcyjne wycieczki m.in. do strefy wodnej w ZOO safari Borysew, do Muzeum Kanału „Dętka” w Łodzi oraz do nowoczesnej Stacji Uzdatniania Wody „Szczekanica” w Piotrkowie Trybunalskim.

Zakupione jednak zostały piękne i rozwojowe pomoce dydaktyczno-ekologiczne: aplikacje ścienne ze zwierzętami - mieszkańcami środowisk wodnych oraz tablice edukacyjne: cykl życia żaby. Bardzo pożyteczna pomocą naukową jest Centrum badawcze - mobilne laboratorium, które pozwoli na eksperymenty z wodą i innymi cieczami i fakturami.

Zakupiono również „Programowanie z krabem’ - programowanie w ruchu (mata edukacyjna - nauka logicznego myślenia - bohaterowie to mieszkańcy oceanu, tematem jest m.in. ochrona wody), puzzle edukacyjne - chrońmy wodę oraz pokaźna kolekcja figurek zwierząt - mieszkańców mórz i oceanów oraz płazów i gadów, deszczomierze, plansze dydaktyczne z rybami morskimi, słodkowodnymi, płazami i gadami. Modele ryb w pleksi, gra drewniana ścienna - rozwój żaby i wiele, wiele innych.

Całkowita wartość projektu: 32.146,00 PLN, dotacja z WFOŚiGW w Łodzi - 28.578,00 PLN.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]