Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Napoleon
Po zwycięstwie pod Jeną i Auerstaedtem, w drodze do Warszawy, zatrzymał się w Łowiczu, 18 grudnia 1806 roku, Napoleon – Wielki Cesarz Francuzów. Wydarzenie to upamiętnia tablica wmurowana w kamienicę stojącą przy jednej z pierzei Starego Rynku.
Co? Gdzie? Kiedy?
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
7 lipca 2021


Burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński zaprasza mieszkańców do udziału w wydarzeniach, związanych z obchodami 885-lecia Miasta Łowicza. 7 lipca 2021 roku minie 885. rocznica, ukazania się pierwszej, pisemnej wzmianki o Łowiczu. Nazwa miasta, jeszcze występująca jako „Loviche”, pojawiła się w bulli papieża Innocentego II wydanej 7 lipca 1136 r. w Pizie. Dokument ten potwierdzał prawo arcybiskupów gnieźnieńskich do dóbr łowickich, nadanych kościołowi przez księcia z rodu Piastów. Dzień ten, umownie, uznaje się za początek istnienia miasta, chociaż jego historia sięga dużo dalej w przeszłość.

Obchody 885-lecia Miasta Łowicza rozpoczną się w samo południe, 7 lipca 2021 r. hejnałem granym z balkonu ratusza miejskiego, mieszczącego się przy Starym Rynku. W międzyczasie rozdawane będą okolicznościowe upominki. Tego dnia o godz. 18.00 w parku Błonie przed pomnikiem Trzech Narodów, będzie można wysłuchać koncertu urodzinowego pt. „Muzyczne podróże” w wykonaniu: Weroniki Mońki-Chwały (skrzypce, altówka), Macieja Drapińskiego (akordeon) i Mateusza Szwankowskiego (kontrabas, klarnet).

8 lipca o godz. 17:00 i 18:30 zaplanowane jest zwiedzanie ruin zamku prymasowskiego w Łowiczu. Udział w tych wyjątkowych spacerach historycznych należy wcześniej zgłosić pod nr. tel. 46 830 91 95. Ilość miejsc ograniczona! Każda z grup liczyć będzie jedynie 30 osób! Ostatnia wycieczka na zamek, odbędzie się, 9 lipca o godz. 18:30.


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]