Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Stary Rynek
Sercem Łowicza jest Stary Rynek, przy którym do dziś zachowało się wiele cennych zabytków architektury. Rynek przez kilka stuleci pełnił funkcje handlowe – od średniowiecza odbywały się na nim targi cotygodniowe i doroczne słynne jarmarki. Na rynku stoją dwa pomniki – Synom Ziemi Łowickiej z 1927 roku i Papieża Jana Pawła II odsłonięty w 2000 roku.
Co? Gdzie? Kiedy?
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
7 lipca 2020

Burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w wydarzeniach, związanych z obchodami 884-lecia Miasta Łowicza. 7 lipca 2020 roku minie 884. rocznica, ukazania się pierwszej, pisemnej wzmianki o Łowiczu.

Nazwa miasta, jeszcze występująca jako „Loviche”, pojawiła się w bulli papieża Innocentego II, wydanej 7 lipca 1136 r. w Pizie. Dokument ten potwierdzał prawo arcybiskupów gnieźnieńskich do dóbr łowickich, nadanych kościołowi przez księcia z rodu Piastów.

Dzień ten, umownie, uznaje się za początek istnienia miasta, chociaż jego historia sięga dużo dalej w przeszłość. Obchody 884-lecia Miasta Łowicza rozpoczną się w samo południe, hejnałem granym z balkonu ratusza miejskiego, mieszczącego się przy Starym Rynku. W międzyczasie rozdawane będą okolicznościowe upominki.

O godz. 16:00 i 18:00 zaplanowane jest zwiedzanie ruin zamku prymasowskiego w Łowiczu. Udział w tych wyjątkowych spacerach historycznych należy wcześniej zgłosić pod nr. tel. 46 830 91 45. Ilość miejsc ograniczona jest do 25 osób. O godz. 19:00 rozpocznie się bezpłatny spacer z przewodnikiem PTTK po Łowiczu.

Uczestnicy spaceru podzieleni zostaną na dwie grupy, po 25 osób. Tu również obowiązują zapisy pod nr. tel. 46 830 91 45. Obchody zakończą się o godz. 21:10 zmianą iluminacji na budynku ratusza.

Zapraszamy.


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]