Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Najstarsza wzmianka o mieście
Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Tym samym stał się on miastem prymasowskim. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
5 kwietnia 2016
W II Liceum Ogólnokształcącym w Łowiczu zorganizowana została sesja popularno-naukowa, w związku z przypadającą w tym roku 75. rocznicą Akcji AB (Außerordentliche Befriedungsaktion). Była ona odpowiedzią na falę masowych aresztowań, które niemiecka policja bezpieczeństwa przeprowadziła we wszystkich dystryktach Generalnego Gubernatorstwa w 1940 roku. Ich ofiarami stali się działacze polityczni i społeczni, urzędnicy, duchowni, lekarze oraz prawnicy.
1 kwietnia 1941 roku rozstrzelano w Palmirach 20 mężczyzn aresztowanych w Łowiczu. Wśród nich był drukarz Tadeusz Bączkowski. Od 1936 roku wydawca i redaktor tygodnika „Polska Narodowa”, piszący również dla „Gazety Łowickiej” i publikujący na łamach czasopism swoje wiersze i sonety.

Sesja odbyła się w piątek, 1 kwietnia 2016 r. i rozpoczęła się od przedstawienia przez Aleksandra Niebudka, kalendarium wydarzeń Akcji AB w Łowiczu. Następnie kierownik łowickiego archiwum państwowego Marek Wojtylak przybliżył postać łowickiego drukarza i wydawcy Tadeusza Bączkowskiego. Kolejnym punktem sesji było omówienie skutków Akcji AB w Łowiczu. Temat przedstawił prezes Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk Tadeusz Żaczek. Na koniec ogłoszono konkurs poetycki dla młodzieży szkół łowickich.

Wykładom towarzyszyła prezentacja zdjęć oraz wystawa materiałów archiwalnych zachowanych w zbiorach Archiwum Państwowego oraz państwa Pągowskich. W wykładzie uczestniczyła licznie przybyła młodzież oraz zaproszeni goście. Wśród nich zastępca burmistrza Łowicza Bogusław Bończak.

Wydarzenie wpisało się w obchody 880-lecia miasta Łowicza i zrealizowane zostało przez Łowickie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w ramach konkursu Małe Granty 2016.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]