Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Najstarsza wzmianka o mieście
Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Tym samym stał się on miastem prymasowskim. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
1 sierpnia 2022
Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich w Sromowie, 30 lipca 2022 r. świętowało Jubileusz 50-lecia swojej działalności! Założone zostało w 1972 roku przez rzeźbiarza ludowego Juliana Brzozowskiego.
Ekspozycja muzeum obecnie składa się z ponad 600 rzeźb poruszanych mechanizmem, ukazujących sceny z życia łowickiej wsi, bogatej kolekcji wiejskich powozów konnych, wycinanek, pająków i innych rzeczy związanych z Księżakami - mieszkańcami ziemi łowickiej.

To jedno z najważniejszych miejsc turystycznych regionu łowickiego, które trzeba koniecznie zobaczyć. Gdy powstało, zbiory eksponowane były tylko w jednym pawilonie. Obecnie muzeum ma ich czterech iw zbogaca się o kolejne przedmioty i rzeźby.

Uroczystości Jubileuszowe rozpoczęły się Msza Świętą o godz. 7.30 intencji Juliana Brzozowskiego i jego małżonki Wandy w kościele pw. Świętego Wojciecha i Świętej Barbary w Kompinie. Po nabożeństwie był czas na składanie gratulacji Rodzinie Brzozowskim.

Słowa uznania wyrazili m.in. burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński, wice prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Twórców Ludowych Jan Konopczyński, prezes łowickiego Koła Stowarzyszenia Twórców Ludowych Anna Staniszewska, choreograf tańca, żeglarz i podróżnik Marcin Klimczak oraz prezes Koła Przewodników im. Anieli Chmielińskiej w Łowiczu Zdzisław Kryściak razem towarzyszącymi mu przewodnikami PTTK.

Przez cały dzień można było zwiedzać muzeum, po którym oprowadzała Rodzina Brzozowskich. Jubileusz zakończył się spotkaniem prywatnym w gronie rodziny i przyjaciół. Wziął w nim udział m.in. biskup pomocniczy diecezji łowickiej Wojciech Osial.

Serdecznie gratulujemy Rodzinie Brzozowskim wspaniałego jubileuszu!design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]