Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Diecezja Łowicka
Diecezję Łowicką utworzył Papież Jan Paweł II w 1992 roku, a Łowicz ustanowił jej stolicą. Ojciec Święty odwiedził miasto 14 czerwca 1999 roku. Wtedy też podniósł katedrę łowicką do rangi bazyliki mniejszej.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
29 grudnia 2016
W hali Ośrodka Sportu i Rekreacji nr 1 w Łowiczu przy ul. Jana Pawła II 3, zorganizowany został trzynasty turniej charytatywny pn. „Gwiazdy na Gwiazdkę”, podczas którego sportowcy i kibice pomagają najbardziej potrzebującym. Tym razem pieniądze zbierano dla 25-letniej Ani Nezdropy z Łyszkowic, która jako jedna z nielicznych na świecie, cierpi na niezwykle rzadką dystonię uogólnioną w przebiegu neurdegeneracji typu NBIA2A, związanej z gromadzeniem żelaza w mózgu, spowodowanej mutacjami w genie PLA2G6.
Impreza jak co roku zgromadziła prawdziwe tłumy. Hala OSiR nr 1 w Łowiczu wypełniła się do ostatniego miejsca. Wspólnie udało się 42.827,31 złotych! Już po ogłoszeniu wyników zbiórki pół tysiąca dołożyła ekipa Canal+!

W turnieju wystąpiło pięć drużyn: Ryba Team, Canal +, Polsat Sport, Raperzy i Przyjaciele oraz Oldboy GKS Bełchatów.

Szczegóły wkrótce!

Komu pomagano w tym roku.
Ania Nezdropa, jako jedna z nielicznych na świecie, cierpi na niezwykle rzadką dystonię uogólnioną w przebiegu neurdegeneracji typu NBIA2A, związanej z gromadzeniem żelaza w mózgu, spowodowanej mutacjami w genie PLA2G6. Od najmłodszych lat leczona była w Klinice Neurologii Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie celem podjęcia leczenia objawowego. Anna ma potwierdzone rozpoznanie neurdegeneracji związanej z gromadzeniem żelaza z obecnością mutacji w genie PLA2G6. Zespół objawów klinicznych obejmuje zaburzenia poznawcze, dyzartrię i dysgrafię, parkinsonizm oraz dystonię (dystonia szyjna oraz dystonia kończyn, najbardziej nasilona w dystalnych częściach kończyn górnych). Ze względu na dominujące objawy dystonii, które utrudniają pielęgnację, i rehabilitację chorej podjęto próbę leczenia toksyną botulinową (preparat Xeomin).

Choroba neurodegeneracyjna związana z kumulacją żelaza w mózgu (NBIA, ang. Neurodegeneration with brain iron accumulation), która występuje Ani jest spowodowana mutacjami w genie PLA2G6, odziedziczonymi po rodzicach. Leczenie jest leczeniem objawowym, jednak są informacje, że zmniejszenie tempa odkładania żelaza może spowolnić postęp choroby. W tym celu u tych chorych podaje się deferipiron (Ferriorix) oraz kwas dokozaheksaenowy (DHA). Pomimo braku ostatecznych opinii na temat skuteczności leczenia u chorych z deficytem PLA2G6, Annę, w związku z rzadkością choroby oraz jej szybkim postępem, winno poddawać się terapii specjalnymi chelatami (np. compasionate therapy). W Polsce na to schorzenie cierpią jedynie 2 osoby. Na świecie ledwie 150.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]