Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Boczki Chełmońskie
Boczki Chełmońskie to miejsce urodzenia malarza Józefa Chełmońskiego (1849 r.), reprezentanta realizmu. Józef Chełmoński malował głównie sceny rodzajowe, ukazując z dużym autentyzmem życie wsi polskiej oraz ukraińskiej. Był doskonałym malarzem koni, sławę przyniosły mu rozpędzone „Trójki” i „Czwórki”.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
27 lutego 2024
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało Łowickiemu Ośrodkowi Kultury 20.000 zł. To efekt złożonego wniosku dyrektora Macieja Malangiewicza do programu operacyjnego "Kultura ludowa i tradycyjna". Spośród ponad 800 projektów ŁOK zajął 50 miejsce! Dzięki pozyskanym środkom w 2024 r. ukaże się 2 część albumu ŁOWICKA KULTURA LUDOWA. PAMIĘĆ FOTOGRAFII
Przypominamy, że pierwsza część autorstwa Macieja Malangiewicza i Jacka Rutkowskiego we współpracy z Magdaleną Bartosiewicz, Marzeną Kozanecką - Zwierz i Karoliną Rutkowską ukazała się w grudniu 2020 roku.

Pasano wówczas: … Pracując nad tą publikacją jeszcze bardziej uświadomiliśmy sobie fakt w jak nadzwyczajnej krainie żyjemy. Dla jednych to dawne Księstwo Łowickie, dla innych fragment zachodniego Mazowsza, dla jeszcze innych teren między dwoma aglomeracjami – Łodzią i Warszawą. Geograficznie rzecz ujmując Łowickie można objechać rowerem w kilka godzin, samochodem jeszcze szybciej, dla piechura to trochę dłuższa podróż, ale wykonalna. W połowie XIX stulecia, tu gdzie zaczęła się cała historia kolorem malowana, obszar ten zasięgiem swym obejmował dwa miasta i 200 wsi, a wszystko to na 69 500 morgach ziemi, zamieszkałej z górą przez 50 000 mieszkańców.

Ilu z nich rozpoczęło tą historię której dotknęliśmy? Jaka część tutejszej populacji czynnie budowała swój barwny świat? Ile osób dało się ponieść zbiorowej idei tworzenia? To będzie już na zawsze zagadką, cyfrą nieznaną. Ilu do lat 80. XX wieku, gdy zamykamy naszą opowieść, tworzyło łowicką kulturę ludową? To też jest niepoliczalne i pozostanie niewiadomą. Tajemnicą u źródeł….

Przyroda, pory roku, rodzina, religia, chleb, pot, ziemia, zwierzęta, praca – słowa klucze dla każdej kultury. Dlaczego tu, w tym swoistym „rezerwacie” mają taką niezwykłą moc? Dlaczego byliśmy inni? Jak to się stało, że akurat Księżacy tak rozwinęli swoją niepowtarzalną kulturę?…design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]