Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Nazwa miasta Łowicz
Nazwa miasta Łowicz wywodzi się od nazewnictwa dawnej osady łowieckiej, skąd książęta mazowieccy wyruszali na polowania tzw. „łowy” w okoliczną puszczę. W dogodnym miejscu, nad rzeką Bzurą, książęta mazowieccy zbudowali zamek, przy którym rozwinęła się osada łowiecka. Jak głosi tablica, umieszczona pod chórem w kolegiacie, w 1100 roku książęta mazowieccy wznieśli w osadzie kościół. Obecnie - Bazylika Katedralna.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
23 listopada 2022
Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łowiczu obchodzi w tym roku 20-lecie swojej działalności. Uroczystość Jubileuszowa odbędzie się 24 listopada 2022 r. i rozpocznie o godz. 12.00 Mszą Święta w Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Mikołaja. Następnie uczestnicy przejdą do Sali Barokowej Muzeum w Łowiczu, gdzie przedstawiona zostanie prezentacja ukazująca 20-letnią dzielność biblioteki.
Kolejnym ważnym punktem uroczystości będzie nadanie bibliotece imienia nieżyjącego już, mocno związanego z Łowiczem i ziemia łowicką, ks. prałata Stefana Wysockiego, harcerza Szarych Szeregów. Inicjatorami tego przedsięwzięcia są Łowickie Towarzystwo Przyjaciół Nauk i łowicki oddział Stowarzyszenie Szarych Szeregów. Pomysł powstał kilka lat temu, jednak epidemia przesunęła jego realizację w czasie.

Podczas uroczystości przybliżona zostanie postać ks. Stefana Wysockiego (1928-2017). Wykład poprowadzi Krzysztof Jakubiec wiceprezes Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Szarych Szeregów i Agnieszka Pawłowska-Kalinowska, nauczycielka w II LO im. Mikołaja Kopernika w Łowiczu.

Po odczytaniu uchwały Rady Powiatu Łowickiego o nadaniu imienia bibliotece, odsłonięta zostanie również tablica pamiątkowa na budynku muzeum.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]