Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Księstwo łowickie
Księstwo łowickie to zwyczajowa nazwa kompleksu dóbr arcybiskupów gnieźnieńskich rozciągających się wokół Łowicza. Dzięki licznym nadaniom królewskim oraz sejmowym wzrastało gospodarczo i w XVI w. obejmowało 2 miasta (Łowicz i Skierniewice) oraz 116 wsi. Śladem dawnej odrębności są zachowane dwa słupy graniczne, ale największym skarbem tej ziemi jest dorobek kulturowy Księżaków.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
27 czerwca 2024
Burmistrz Miasta Łowicza Mariusz Siewiera i Miejska Biblioteka im. Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego zapraszają na wystawę pt. „Ks. dr Zbigniew Skiełczyński (1942-2004) Honorowy Obywatel Łowicza w 20. rocznicę śmierci”. Współorganizatorami wystawy są Urząd Miejski w Łowiczu, Łowickie Towarzystwo Przyjaciół Nauk oraz Archiwum Państwowe w Warszawie. Wystawa jest jedną z propozycji przygotowanych w ramach obchodów 888-lecia Łowicza.
Wernisaż odbędzie się 5 lipca 2024 r. o godz. 16.00 w siedzibie biblioteki, Al. Sienkiewicza 62.

Ks. Zbigniew Skiełczyński był pasjonatem historii, zwłaszcza Łowicza i okolic. Człowiek z nietuzinkowym poczuciem humoru i niezwykłym oddaniem do każdego miejsca, w którym przyszło mu służyć. Przez wiele lat szczególnie związany z Łowiczem. W 2004 roku został Honorowym Obywatelem Łowicza.

Na wystawie zaprezentowane zostaną publikacje autorstwa ks. Zbigniewa Skiełczyńskiego m. in. „Z dziejów książki w Łowiczu XV-XVIII w.”, „Szkice z dziejów sztuki w Łowiczu”, „Łowiccy lekarze XV-XIX w.”, Życie umysłowe w dawnym Łowiczu”, „Wieże nad Łowiczem”, Kościół Św. Jana i inne opowiadania”, „Dawny Kocierzew”, „Stan wojenny w Łowiczu” oraz artykuły publikowane w czasopismach: „Nowy Łowiczanin”, „Masovia Mater”, „Studia Loviciensia”, „Rocznik Mazowiecki”, „Roczniki Łowickie”.

Ponadto zobaczyć będzie można: zaproszenia, plakaty oraz fotografie dokumentujące jego współpracę z Miejską Biblioteką, dokumenty ze zbiorów Archiwum Państwowego i Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Wystawa czynna będzie do 2 sierpnia 2024 r.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]