Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Stary Rynek
Sercem Łowicza jest Stary Rynek, przy którym do dziś zachowało się wiele cennych zabytków architektury. Rynek przez kilka stuleci pełnił funkcje handlowe – od średniowiecza odbywały się na nim targi cotygodniowe i doroczne słynne jarmarki. Na rynku stoją dwa pomniki – Synom Ziemi Łowickiej z 1927 roku i Papieża Jana Pawła II odsłonięty w 2000 roku.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
18 czerwca 2024
Kuria Diecezjalna Łowicka i Muzeum w Łowiczu zapraszają na wystawę ze zbiorów Skarbca Katedry w Łowiczu pt. „Mecenat Interrexów w Łowiczu”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Ich Ekscelencje Wojciech Tomasz Osial Biskup Administrator Apostolski sede vacante i Andrzej Franciszek Dziuba Biskup Łowicki Senior.
Wernisaż odbędzie się w Muzeum w Łowiczu w czwartek 27 czerwca 2024 o godz. 17.30.

Jest to już trzecia z cyklu wystaw (2011 Łowiccy Prymasi; 2018 Barok Księstwa Łowickiego) poświęconych sztuce związanej z mecenatem rezydujących w Łowiczu arcybiskupów gnieźnieńskich prymasów Polski. Tym razem wystawa skupia się na tych prymasach, którzy jednocześnie pełnili funkcję Interrexów – zastępowali polskich władców w okresie bezkrólewia. Pokazane zostaną dzieła sztuki malarskiej, złotniczej i tekstylnej, na co dzień przechowywane w katedrze i w skarbcu katedralnym, niedostępnym szerszemu odbiorcy oraz portrety Interrexów udostępnione przez Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie.

Wystawie towarzyszy katalog autorstwa ks. Stanisława Majkuta i Karoliny Stanilewicz, szeroko opisujący działalność, znaczenie i wpływ prymasowskiego mecenatu na kulturę Rzeczypospolitej.

Ekspozycja będzie czynna do 1 września 2024.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]