Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Księstwo łowickie
Księstwo łowickie to zwyczajowa nazwa kompleksu dóbr arcybiskupów gnieźnieńskich rozciągających się wokół Łowicza. Dzięki licznym nadaniom królewskim oraz sejmowym wzrastało gospodarczo i w XVI w. obejmowało 2 miasta (Łowicz i Skierniewice) oraz 116 wsi. Śladem dawnej odrębności są zachowane dwa słupy graniczne, ale największym skarbem tej ziemi jest dorobek kulturowy Księżaków.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
18 czerwca 2024
Kuria Diecezjalna Łowicka i Muzeum w Łowiczu zapraszają na wystawę ze zbiorów Skarbca Katedry w Łowiczu pt. „Mecenat Interrexów w Łowiczu”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Ich Ekscelencje Wojciech Tomasz Osial Biskup Administrator Apostolski sede vacante i Andrzej Franciszek Dziuba Biskup Łowicki Senior.
Wernisaż odbędzie się w Muzeum w Łowiczu w czwartek 27 czerwca 2024 o godz. 17.30.

Jest to już trzecia z cyklu wystaw (2011 Łowiccy Prymasi; 2018 Barok Księstwa Łowickiego) poświęconych sztuce związanej z mecenatem rezydujących w Łowiczu arcybiskupów gnieźnieńskich prymasów Polski. Tym razem wystawa skupia się na tych prymasach, którzy jednocześnie pełnili funkcję Interrexów – zastępowali polskich władców w okresie bezkrólewia. Pokazane zostaną dzieła sztuki malarskiej, złotniczej i tekstylnej, na co dzień przechowywane w katedrze i w skarbcu katedralnym, niedostępnym szerszemu odbiorcy oraz portrety Interrexów udostępnione przez Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie.

Wystawie towarzyszy katalog autorstwa ks. Stanisława Majkuta i Karoliny Stanilewicz, szeroko opisujący działalność, znaczenie i wpływ prymasowskiego mecenatu na kulturę Rzeczypospolitej.

Ekspozycja będzie czynna do 1 września 2024.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]