Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Bazylika katedralna
Bazylika katedralna znana jest jako mauzoleum 12 prymasów Polski, pochowanych w podziemiach świątyni. Znajduje się w niej m.in. nagrobek prymasa Jakuba Uchańskiego, dłuta Jana Michałowicza z Urzędowa. Ponadto na uwagę zasługują wspaniałe organy, bogata biblioteka i skarbiec.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
6 lutego 2024
W Muzeum w Łowiczu, w przestrzeni wystaw czasowych, prezentowana jest obecnie wystawa pt. „Sztuka wojny – tajemnice zaklęte w orężu ”, ukazująca niesamowity zbiór broni i zbroi pochodzący z kolekcji Krzysztofa Ledwonia. Kolekcjoner pochodzi z Częstochowy, a swoją pasję rozwija od 40 lat. Do gromadzenia eksponatów podchodzi z wielkim zaangażowaniem.
Aby je pozyskać, przemierzył tysiące kilometrów podróżują głownie po Europie Zachodniej. W dowód uznania w tej dziedzinie, w 2022 r. został uhonorowany Nagroda Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin-Borkowskiego.

Wystawa przedstawia sztukę wojenną nie tylko Rzeczpospolitej. W prezentowanej kolekcji możemy podziwiać przedmioty datowane od XVI do XIX wieku, pochodzące z Europy, Azji, północnej Aryki oraz Imperium Osmańskiego.

Najliczniej występującą grupą broni są szable XVIII i XIX wieczne m.in. tureckie, perskie, pruskie, polsko-węgierskie, francuskie oraz słynne polskie szable husarskie z XVII wieku. Ten bogaty zbiór uzupełniają m.in.: sztylety i miecze indyjskie, jatagany, pale i kilindże tureckie oraz topory bojowe i ceremonialne. Bron miotającą reprezentują głównie łuki retrofleksyjne z XVII i XVIII wieku. Natomiast broń palną pistolety lontowe, skałkowe, kapiszonowe oraz strzelby.

Bogate zdobnictwo np. kolczug, napierśników, pancerzy, zbroi, tarcz, hełmów, ryngrafów, prochownic, klamer, świadczy o wysokim kunszcie rzemiosła stąd też wiele eksponatów jest wręcz bezcennych. Wpływa to również na wysokie walory estetyce prezentowanego zbioru.

Wystawa prezentowana będzie tylko do 12 maja 2024 r.
Trzeba ją koniecznie zobaczyć!design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]