Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Bitwa nad Bzurą
Opodal Łowicza we wrześniu 1939 r. rozegrała się największa bitwa kampanii wrześniowej znana jako „Bitwa nad Bzurą”. Od 9 do 22 września 1939 r. wojska polskie toczyły zacięte boje z przeważającymi wojskami niemieckimi. Siły polskie uległy najeźdźcy. Była to jedyna przeprowadzona na tak wielką skalę operacja zaczepna przeciwko III Rzeszy aż do 1941 roku.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
3 czerwca 2024
Sobótki to jedno z najstarszych świąt słowiańskich. Były związane z przesileniem Słońca podczas najkrótszej nocy w roku. Tradycyjnie w Łowickiem ten dzień rozpoczynał cykl zwyczajów letnich. W wierzeniach ludowych bliskość Słońca potęgowała tego dnia siłę Ziemi, która z kolei przenikała do roślin. Miało to zapewnić urodzaj i działanie lecznicze zebranych wówczas ziół.
We wsiach znajdujących się w pobliżu rzek odbywały się „sobótki”, zwane również świętem wianków. Dziewczęta przygotowywały wianki z kwiatów i zieleni, które puszczały na rzekę, czyniąc wróżby zamążpójścia. Chłopcy rozpalali ogniska symbolizujące oczyszczenie, czemu towarzyszyły śpiewy i zabawy taneczne.

Aby przybliżyć tradycje tego świętowania Muzeum w Łowiczu zaprasza na Sobótki w Skansenie w Maurzycach w niedzielę 16 czerwca 2024 r. w godz. 12.00 - 18.00.

Turyści odwiedzający tego dnia skansen będą mogli poznać tradycje i obyczaje związane ze świętem, usłyszeć pieśni obrzędowe, upleść własny wianek z żywych roślin i uczestniczyć w ceremonii puszczania wianków na wodę, wykonać kwiaty bibułowe, stworzyć wiatraczek z papieru, zobaczyć jak wyglądało dawniej koszenie łąk, odnaleźć kwiat paproci.

Sobótki w Skansenie w Maurzycach, 16 czerwca 2024 r.

W programie (godz. 12.00 – 18.00):
Od 12.00 do 16.30:
– warsztaty florystyczne (wicie wianków)
– warsztaty papieroplastyczne (kwiaty bibułowe)
– konkurs – poszukiwanie kwiatu paproci
– „Gdzie kompot z porzeczek i domowe ciasto…” – wystawa makatek ludowych ze zbiorów Macieja Dębskiego i Muzeum w Łowiczu (w budynku plebanii)
12.00 – 13.30 – pokaz sianokosów
14.00 – 16.30 – warsztaty tworzenia papierowych wiatraczków
12.00 i 14.30 – oprowadzanie po skansenie (przewodnik będzie czekał przy kasie)
16.45 – występ Chóru „Canticum” i formacji tanecznej „Złote Babki” z Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
17.30 – występ Zespołu Pieśni i Tańca Blichowiacy
18.00 – przejście korowodu nad rzekę Słudwię – ceremonia puszczania wianków na wodę

Na wydarzenie obowiązuje bilet wstępu do skansenu



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]