Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Walewice
W Walewicach znajduje się pałac klasycystyczny szambelana królewskiego Anastazego Walewskiego. Zamieszkiwała tutaj niegdyś słynąca z urody Maria z Łączyńskich Walewska zwana „polską żoną Napoleona”, tu też przyszedł na świat syn cesarza Aleksander. W pobliżu znajduje się rezerwat geologiczny „Walewice” ukazujący osady okresu lodowcowego.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
24 listopada 2023
Zapraszamy do udziału w promocji publikacji pt.: „Maria Stachnal - wycinankarka, 60 lat twórczości”, autorstwa Katarzyny Szkup. Spotkanie odbędzie się w środę, 29 listopada 2023 r. o godz.17.00 w Łowickim Ośrodku Kultury, ul. Podrzeczna 20. Projekt realizowany jest w ramach Małych Grantów 2023.
Maria Stachnal jest znaną w łowickie wycinankarką ludową. Popularyzatorką sztuki ludowej i społeczniczką. Laureatką wielu nagród i wyróżnień w konkursach krajowych i międzynarodowych m.in. „Zasłużony dla Cepelii”, „Srebrny Krzyż Zasługi”. Wycinanki prezentowała na licznych wystawach m.in. w Anglii, Szwecji, Danii, Francji, Włoszech, Turcji, Niemczech, Łotwie, Leningradzie i Chicago.

Jej wycinanki miały również specjalną wystawę w Berlinie na wystawie EXOTIC POLAND w 2011 r. Wychowała się w domu dwóch twórczyń ludowych: babci Józefy Strychalskiej i mamy Janiny Strychalskiej – Wawrykowicz, którym zawdzięcza swój talent i pasję do łowickiej kultury ludowej.

W latach 1985-1989 prowadziła ognisko pracy pozaszkolnej przy Szkole Podstawowej Nr 3 w Łowiczu. W tym czasie dzieci z ogniska zajęły I miejsce w konkursie „Koroneczka” w Istebnej. W latach 1977-1996 oceniała wycinanki przyjmowane przez Spółdzielnię „Sztuka Łowicka” w Łowiczu do sprzedaży.

Jednocześnie wykonywała wzory wycinanek , które zatwierdzała komisja etnograficzna. Jej prace pojawiły się wielu publikacjach m.in. „Wycinanka Polska – Rękodzieło Regionu Łowickiego”(2009), „Łowiccy Twórcy Ludowi”, „Łowiccy Twórcy Ludowi – pamięć ocalona.” Maria Stachnal jest Laureatka „Gwiozdy Łowickiej” 2015.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]