Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Najstarsza wzmianka o mieście
Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Tym samym stał się on miastem prymasowskim. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
5 grudnia 2013
Klub Gazety Polskiej w Łowiczu zaprasza na obchody rocznicy wydarzeń z 13 grudnia 1981 r. Wówczas to, o godz. 6 rano gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił, na podstawie dekretu Rady Państwa, wprowadzenie stanu wojennego na terenie całej Polski.
Wiązało się to z tym, że na ulicach pojawiły się czołgi, wprowadzono godzinę policyjną, „odcięto od publicznej telewizji” i wprowadzono „rozmowy kontrolowane”. Skutkowało to zamieszkami, które tłumiono w sposób brutalny, również strzałami do demonstrantów. Wielu z nich trafiło do więzienia.

Spotkanie rocznicowe odbędzie się we wtorek, 10 grudnia 2013 r. o godz. 18 30 w Pijarskiej Szkole Królowej Pokoju.

Podczas spotkania będzie można wysłuchać m.in. wykładu autorstwa ks. Kazimierza Wójciaka dotyczącego duszpasterskiej i humanitarnej opieki Ojców Pijarów nad internowanymi członkami „Solidarności” i organizacji niepodległościowych w więzieniu w Łowiczu.

Głównym punktem spotkania będzie koncert piosenek stanu wojennego pt. „Orła wrona nie pokona” w wykonaniu barda Pawła Piekarczyka.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]