Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
Co? Gdzie? Kiedy?
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
21 września 2014
Muzeum w Łowiczu zaprasza na obchody Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Wokół Bzury... Znaczenie rzeki dla Ziemi Łowickiej i jej mieszkańców” w niedzielę 21 września 2014 r. Wydarzenie objęte jest Honorowym Patronatem Starosty Łowickiego.

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny. W 1991 r. Rada Europy ustanowiła obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Głównym celem EDD jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej.

Tegoroczna edycja EDD pod hasłem „Dziedzictwo - źródłem tożsamości” ma zwrócić uwagę na związek kultury i historii z wodą. Źródła wody są bowiem czynnikiem kluczowym w dziejach osadnictwa, elementem ważnym historycznie, częścią dziedzictwa niematerialnego poprzez obrzędy związane z wodą.

W programie:
12.00 - Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży.
12.30 - Woda znaczy życie. Motywy akwatyczne w zwyczajach i wierzeniach - warsztaty dla dzieci i młodzieży.
14.00 - Opowieść o wodzie... - spacer po ekspozycji historycznej.
16.00 -17.30 - Sesja naukowa (kaplica barokowa):
  • Marek Wojtylak (Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Łowiczu) - Próby regulacji rzeki Bzury w XIX - XX w.
  • Grzegorz Trafalski (Uniwersytet Łódzki) - 4. Mazowiecka Harcerska Drużyna Żeglarska im. Ks. Józefa Poniatowskiego - wyprawy po Bzurze i nie tylko.
  • Wiesław Jan Wysocki (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie) - Rola rzek w operacjach wojskowych na przykładzie Bitwy nad Bzurą w 1939 r.
  • Kamil Sobol (Łowicka Akademia Sportu) - Kajakowe El Dorado - cztery pory roku w kajakach.
  • Elżbieta Jurkowska (Fundacja IMPACT) - Potencjał terenów nadrzecznych Bzury na przykładzie projektów polskich i międzynarodowych.
Poczęstunek

WSTĘP WOLNY
Pliki do pobrania:


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]