Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Stary Rynek
Sercem Łowicza jest Stary Rynek, przy którym do dziś zachowało się wiele cennych zabytków architektury. Rynek przez kilka stuleci pełnił funkcje handlowe – od średniowiecza odbywały się na nim targi cotygodniowe i doroczne słynne jarmarki. Na rynku stoją dwa pomniki – Synom Ziemi Łowickiej z 1927 roku i Papieża Jana Pawła II odsłonięty w 2000 roku.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
21 czerwca 2024
Muzeum w Łowiczu zaprasza na Niedzielę w Skansenie w Maurzycach. Wydarzenie odbędzie się, 7 lipca 2024 r. w godz. 10.00 – 16.00. Turyści odwiedzający tego dnia skansen będą mogli wziąć udział w warsztatach malowania na szkle i rzeźby ludowej, wysłuchać opowieści o dawnej wsi łowickiej, a nawet zbudować model wiejskiej chałupy. Polecamy Państwa uwadze również bardzo urokliwą wystawę dawnych ludowych makatek, ukazujących różne aspekty codzienności.
Szczegółowy program poniżej.

Program:

– godz. 10.00 – 14.00 – warsztaty malarstwa na szkle, prowadzone przez Alicję Raszka-Micherdzińską. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z założeniami tej tradycyjnej techniki – podstawowymi zdobieniami, tematami i szkołami malarstwa na szkle, charakterystycznymi dla danego regionu. Przedstawione i szczegółowo omówione zostaną kolejne kroki tworzenia pracy – od szkicu na papierze, przez przeniesienie go na szkło, po wypełnienie konturów kolorem i dobranie odpowiedniego tła. Tak powstały obraz zostanie oprawiony i przekazany uczestnikowi na własność. Zdjęcia najciekawszych prac będą pokazane na wystawie w Żywcu w październiku br.

Warsztaty są elementem przedsięwzięcia pn. „Rozmaluj się na szkle – popularyzacja tradycyjnego malarstwa na szkle”, realizowanego w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– godz. 10.00 – 16.00 – warsztaty rzeźbiarskie prowadzone przez artystkę ludową Elę Świderek. Zajęcia są wspaniałą okazją do samodzielnego wykonania rzeźby w drewnie (dla starszych uczestników) i w mydle (dla młodszych uczestników).

– godz. 10.00 – 13.00 i 14.00 – 16.00 – warsztaty plastyczne „Budujemy chałupę”.
Na zajęciach powstaną przestrzenne modele łowickich chałup z użyciem materiałów papierniczych, pochodzących z recyklingu oraz z surowców roślinnych.

– godz. 10.00 – 16.00 – „Gdzie kompot z porzeczek i domowe ciasto…” – wystawa makatek ludowych ze zbiorów Macieja Dębskiego i Muzeum w Łowiczu.

Wystawa pokazuje kilkadziesiąt makatek ze scenami z życia codziennego, motywami baśniowymi, dekoracyjnymi oraz często z mądrymi i zabawnymi sentencjami, przysłowiami czy dobrymi radami. Tego typu makatki były niegdyś bardzo popularne i upiększały wnętrza domowe od okresu międzywojennego po lata 70. XX w.

– godz. 11.00 i 14.00 – oprowadzanie po skansenie.
Przewodnik będzie czekał na Państwa przy kasie, a podczas godzinnego spaceru po skansenie opowie o dawnej wsi łowickiej, jej mieszkańcach i zwyczajach.

Na wydarzenie obowiązuje bilet wstępu do skansen

Źródło info. Muzeum w Łowiczudesign by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]