Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
21 czerwca 2024
Muzeum w Łowiczu zaprasza na Niedzielę w Skansenie w Maurzycach. Wydarzenie odbędzie się, 7 lipca 2024 r. w godz. 10.00 – 16.00. Turyści odwiedzający tego dnia skansen będą mogli wziąć udział w warsztatach malowania na szkle i rzeźby ludowej, wysłuchać opowieści o dawnej wsi łowickiej, a nawet zbudować model wiejskiej chałupy. Polecamy Państwa uwadze również bardzo urokliwą wystawę dawnych ludowych makatek, ukazujących różne aspekty codzienności.
Szczegółowy program poniżej.

Program:

– godz. 10.00 – 14.00 – warsztaty malarstwa na szkle, prowadzone przez Alicję Raszka-Micherdzińską. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z założeniami tej tradycyjnej techniki – podstawowymi zdobieniami, tematami i szkołami malarstwa na szkle, charakterystycznymi dla danego regionu. Przedstawione i szczegółowo omówione zostaną kolejne kroki tworzenia pracy – od szkicu na papierze, przez przeniesienie go na szkło, po wypełnienie konturów kolorem i dobranie odpowiedniego tła. Tak powstały obraz zostanie oprawiony i przekazany uczestnikowi na własność. Zdjęcia najciekawszych prac będą pokazane na wystawie w Żywcu w październiku br.

Warsztaty są elementem przedsięwzięcia pn. „Rozmaluj się na szkle – popularyzacja tradycyjnego malarstwa na szkle”, realizowanego w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– godz. 10.00 – 16.00 – warsztaty rzeźbiarskie prowadzone przez artystkę ludową Elę Świderek. Zajęcia są wspaniałą okazją do samodzielnego wykonania rzeźby w drewnie (dla starszych uczestników) i w mydle (dla młodszych uczestników).

– godz. 10.00 – 13.00 i 14.00 – 16.00 – warsztaty plastyczne „Budujemy chałupę”.
Na zajęciach powstaną przestrzenne modele łowickich chałup z użyciem materiałów papierniczych, pochodzących z recyklingu oraz z surowców roślinnych.

– godz. 10.00 – 16.00 – „Gdzie kompot z porzeczek i domowe ciasto…” – wystawa makatek ludowych ze zbiorów Macieja Dębskiego i Muzeum w Łowiczu.

Wystawa pokazuje kilkadziesiąt makatek ze scenami z życia codziennego, motywami baśniowymi, dekoracyjnymi oraz często z mądrymi i zabawnymi sentencjami, przysłowiami czy dobrymi radami. Tego typu makatki były niegdyś bardzo popularne i upiększały wnętrza domowe od okresu międzywojennego po lata 70. XX w.

– godz. 11.00 i 14.00 – oprowadzanie po skansenie.
Przewodnik będzie czekał na Państwa przy kasie, a podczas godzinnego spaceru po skansenie opowie o dawnej wsi łowickiej, jej mieszkańcach i zwyczajach.

Na wydarzenie obowiązuje bilet wstępu do skansen

Źródło info. Muzeum w Łowiczu



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]