Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Diecezja Łowicka
Diecezję Łowicką utworzył Papież Jan Paweł II w 1992 roku, a Łowicz ustanowił jej stolicą. Ojciec Święty odwiedził miasto 14 czerwca 1999 roku. Wtedy też podniósł katedrę łowicką do rangi bazyliki mniejszej.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
10 listopada 2023
11 listopada 2023 roku obchodzić będziemy Narodowe Święto Niepodległości, ustanowione jako święto państwowe dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Po 123 latach zaborów (1795–1918) staliśmy się znowu wolnym narodem!
Odzyskanie przez Polskę niepodległości, podlegało stopniowemu procesowi, w czasie którego miało miejsce wiele istotnych wydarzeń. Pierwszym z nich był rozejm w Compiègne, 11 listopada 1918 roku, pieczętujący ostateczną klęskę Niemiec i zakończenie I wojny światowej. I to właśnie ten dzień, został symbolicznie wybrany, jako dzień odzyskania niepodległości przez Polskę.

Dzień wcześniej wrócił do Warszawy Józef Piłsudski przebywający wówczas w więzieniu w Magdeburgu. Przyszły marszałek Polski więziony był za odmówienie Niemcom złożenia przysięgi wierności. W ciągu tych dwóch dni, 10 i 11 listopada 1918 roku, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął cały kraj.

Innym również ważnym elementem przemiany, była stała świadomość Polaków z posiadania Konstytucji 3 Maja, uchwalonej 1791 roku, która miała ogromne znaczenie dla Polski. Regulowała ona ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów i likwidowała wady systemu politycznego, a w szczególności tzw. prawo do „złotej wolności”. Była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny” i przez 123 lata niewoli, przypominała o walce o niepodległość.

3 maja 2023 roku minęła 232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która jest była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją!

Narodowe Święto Niepodległości w Łowiczu ma szczególny charakter, bo Łowiczanie w tym dniu obchodzą również uroczystości Świętej Wiktorii, która od 1625 roku patronuje miastu i diecezji łowickiej, utworzonej w 1992 roku przez papieża Jana Pawła II. W ten sposób mieszkańcy Łowicza celebrują nie jedną, a trzy tradycje równocześnie: narodową, religijną i lokalną.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]