Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Kościół Św. Ducha
W miejscu kościoła Św. Ducha stał wcześniej drewniany kościół, który był filią parafii Najświętszej Marii Panny. W XIV wieku pełnił funkcje szpitalne. Po jego przebudowie został podniesiony do rangi kościoła parafialnego. Jego wezwanie mogłoby wskazywać na jego pierwotny szpitalny charakter. Prawdopodobnie był to pierwszy, murowany kościół w Łowiczu. Został on pobudowany w stylu gotyckim przez Janka z Uniejowa.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
25 marca 2014
Deszczowa i wietrzna pogoda nie zniechęciła uczestników imprezy, upamiętniającej marcową mobilizację wojsk w 1939 r. Spotkanie, które odtwarzało wydarzenia sprzed lat zorganizowało Muzeum Regionalne w Kutnie przy współudziale Stowarzyszenia Historycznego 37 Pułku.
Do Kutna zaproszono także przedstawicieli: Stowarzyszenia Tradycji 26 Skierniewickiej Dywizji Piechoty, Stowarzyszenia Clonowia oraz Kutnowskiego Towarzystwa Historycznego. W gronie rekonstruktorów Historii nie zabrakło także członków łowickiego Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty.

23 marca 2014 r. minęła dokładnie 75 rocznica mobilizacji marcowej. Czym była? W marcu 1939 r. nasila się spór między Polską, a Niemcami w sprawie Wolnego Miasta Gdańska. Wówczas, 23 marca, zostają podjęte działania w celu tajnej mobilizacji wojska na wypadek rozpoczęcia działań wojennych.

W myśl planu mobilizacyjnego „W”, 10 Pułk Piechoty otrzymuje rozkaz opuszczenia łowickich koszar w celu organizacji pozycji obronnych w pasie nadgranicznym. W ramach 26 Dywizji Piechoty tworzy on linię obrony Armii Poznań w rejonie Wągrowca. Jak się okazało 10 Pułk Piechoty prowadził prace fortyfikacyjne w tym miejscu aż do wybuchu wojny we wrześniu 1939 r.

Podczas kutnowskiego spotkania można było obejrzeć m.in. dioramy, wystawy pamiątek po 37 pp z Kutna, a także wziąć udział w wykładach ukazujących dany okres w Historii Polski. Wykładowcami byli dr Jacek Saramonowicz (KTH), Piotr Paradowski (GRH Skierniewice) oraz Wiesław Paluchowski (SH Pułk 37).

Łowicka „dziesiątka” przybliżyła odwiedzającym zagadnienia łączności w plutonie pułku piechoty. Rozdali także ok. 200 kart pocztowych wydanych specjalnie z tej okazji.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]