Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicz stracił rangę miasta powiatowego
W 1975 r. Łowicz stracił rangę miasta powiatowego i do końca 1998 r. znajdował się w granicach województwa skierniewickiego. W 1990 r. odbyły się w Łowiczu pierwsze demokratyczne wybory samorządowe, a dwa lata później powstała diecezja łowicka. W 1999 r. miasto ponownie stolicą powiatu. 14 czerwca 1999 r. Łowicz gościł papieża Jana Pawła II.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
22 kwietnia 2025
Komisja konkursowa rozstrzygnęła, które projekty otrzymają dofinansowanie w XIV edycji konkursu „Małe Granty 2025”.
Do Łowickiego Ośrodka Kultury w terminie naboru wpłynęło 12 wniosków na łączną kwotę 65.75,00 zł realizacji projektów, w tym 58.850,00 zł z dotacji w ramach konkursu.

Po szczegółowej analizie zakwalifikowano do realizacji 7 projektów, które odbędą się w okresie maj – grudzień br. Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, gratulujemy wyróżnionym.

Lista pozytywnie rozpatrzonych wniosków:

„Sacra celi resonat musica; Musica Sacra 2025”,Patryk Boczek – 3.000 zł
Projekt zakłada organizację koncertu muzyki sakralnej w kościele Chrystusa Dobrego Pasterza z okazji wspomnienia św. Cecylii Patronki chórzystów, muzyków i organistów. Koncert w wykonaniu muzyków z regionu odbędzie się w listopadzie.

„Juliusz Rogowski – Tylman – artysta malarz regionu łowickiego”, Julia Magdalena Higuchi – 3.800 zł
Projekt ma na celu zapoznanie szerszego grona odbiorców z nieznanymi dotąd pracami związanego z Łowiczem malarza Juliusza Rogowskiego-Tylmana. Jego prace choć znajdują się w zasobach Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, w regionie Łowicza są praktycznie nieznane. W ramach realizacji zaplanowano digitalizację, wirtualne katalogowanie oraz wydanie kalendarza papierowego na rok 2026. Materiały te będą dotyczyć prac w technice olejnej oraz nawiązujących do krajobrazów łowickich oraz elementów tkanin regionalnych (pasiaków). Jest to wstęp do większych inicjatyw (wydania albumu, wystawy prac artysty w przyszłych projektach). Wyniki digitalizacji zostaną opublikowane w formie strony internetowej z pracami artysty.

„Upcyking po łowicku – Tradycja spotyka ekologię”, Ewa Baleja – Krzyżanowska – 4.200 zł
Projekt ma charakter edukacyjny. Jego celem jest: podtrzymanie rękodzielniczych tradycji ludowych, trendów proekologicznych oraz kształtowanie postaw zrównoważonego rozwoju i mody cyrkularnej a także aktywizacja relacji senior vs junior. Realizowany będzie poprzez edukację i promocję uczestników projektu, które stworzą ubrania i dodatki upcyklingowe uwzględniające motywy ludowe regionu. Zadanie zakończone będzie galą finałową.

„Hortiterapia – Łowicz odkrywany zmysłami”, Ewelina Sujkowska-Wasilewska – 3.000 zł
Projekt składa się z cyklu warsztatów hortiterapeutycznych , których ideą jest wykorzystanie natury, ogrodów do celów terapeutycznych. Warsztaty skierowane są do seniorów, osób samotnych, wykorzystując przy tym zasoby infrastruktury naszego miasta i okolic. Spotkania będą miały na celu przebywanie wśród roślin, krzewów, drzew w celu poprawy zdrowia psychicznego i fizycznego seniorów w połączeniu z kulturą łowicką, czyli pracą plastyczną uwieńczającą zajęcia. Jest to kontynuacja znakomicie przyjętej przez uczestników 1 edycji zakończonej w minionym roku.

„Rock & Low – Wiosenne Rockowanie”, Tomasz Jabłoński – 4.500 zł
Organizacja jednodniowej imprezy muzycznej na otwartym powietrzu dla mieszkańców Łowicza i osób przyjezdnych w dniu 14 czerwca 2025 r. Festiwal ma na celu promowanie miasta Łowicza, a także promowanie młodzieżowych zespołów rockowych z Łowicza i kraju, zaproszonych na podstawie nadesłanych zgłoszeń.

„Fotografia, malarstwo, ilustracja, street art…- rozmowy o twórczości”, Marzena Kozanecka – Zwierz – 2.500 zł
Projekt zakłada realizację cyklu rozmów – wywiadów z artystami pochodzącymi z Łowicza i regionu, zajmującymi się zawodowo różnymi dziedzinami sztuki (fotografia, malarstwo, grafika, ilustracja, wzornictwo, street art). Spotkania mają mieć charakter otwarty dla publiczności i będą rejestrowane w formie audio-video oraz wykorzystane w formie podcastów. Dotyczyć będą szeroko pojętej twórczości i zawodu artysty – inspiracji, fascynacji, porażek, sukcesów, drogi artystycznej, dokonań.

„Oni tworzyli Łowicz”, Zdzisław Kryściak – 4.000 zł
Projekt przewiduje wydanie trzech opracowań biograficznych formie przyczynków zasłużonych Łowiczan: Leona Gołębiowskiego, pierwszego Honorowego Obywatela Łowicza, prezydenta i burmistrza Łowicza; Stanisława Stanisławskiego, działacza społecznego, pierwszego w wolnej Polsce burmistrza miasta, Aleksandra Bluhm – Kwiatkowskiego, pedagoga, uczestnika walki o niepodległość, prezesa Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, pomysłodawcy nazwy pomnika Synom Ziemi Łowickiej, inspektora oświaty.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]