Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Najstarsza wzmianka o mieście
Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Tym samym stał się on miastem prymasowskim. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
19 sierpnia 2014
W Łowickim Ośrodku Kultury zakończył się tydzień z językiem Esperanto, przygotowany we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem „Europa-Demokracja-Esperanto”. Podczas wydarzenia można było obejrzeć wystawę powstałą w związku ze 125 rocznicą wydania pierwszego podręcznika esperanto, a także wziąć udział w bezpłatnych warsztatach nauki języka esperanto.
Warsztaty „Esperanto w pięć dni” dotyczące podstaw tego języka od 11 sierpnia 2014 r. prowadził Edward Kozyra, wiceprzewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Europa-Demokracja-Esperanto. W bezpłatnych zięciach wzięła udział kilkunastoosobowa grupa Łowiczan.

Podczas finiszu imprezy, który odbył się w piątek 15 sierpnia 2014 r. na sali Kina Fenix można było obejrzeć i wysłuchać monodramu, autorstwa Mario Migliucciego „Doktor Esperanto”, w wykonaniu Ireny Grochowskiej z Wągrowca. Przypominał on postać twórcy esperanto dr Ludwika Zamenhofa.

Dopełnieniem występu była wystawa składająca się z książek i czasopism w języku esperanto, plansz i fotogram w języku polskim (przedstawiające główne zasady gramatyczne i informacje o życiu Ludwika Zamenhofa) W spotkaniu wzięli burmistrz Łowicza Krzysztof Kaliński i wicewojewoda łódzki Paweł Bejda, który jak zdradził „do Esperanto ma bardzo szczególny stosunek, ponieważ język ten dobrze znał jego ojciec”.

O Esperanto
Genezą powstania języka esperanto była chęć stworzenia międzynarodowego systemu porozumiewania się wszystkich ludzi. Pomysłodawcą projektu był Ludwik Zamenhof (1859-1917) - polsko-żydowski lekarz okulista, który pracował nad wspólnym językiem od wczesnej młodości.

W 1885 r. miał już gotowy projekt zatytułowany „Język międzynarodowy. Przedmowa i podręcznik kompletny”, który ukazał się dwa lata później w Warszawie. Autor podpisał się pod swym dziełem jako Dr Esperanto - „mający nadzieję doktor”. Wykreowany przez Zamenhofa język (z czasem nazwany esperanto od pseudonimu autora) był bardzo prosty i jednocześnie elastyczny. Pierwszy podręcznik składał się z zaledwie 5 stron, na których wyłożono 16 reguł gramatycznych i wkładki zawierającej 917 rdzeni wyrazowych.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]