Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Najstarsza wzmianka o mieście
Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Tym samym stał się on miastem prymasowskim. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
5 lipca 2024
Jubileuszowa 25. Edycja Festiwalu „Kolory Polski w Łowiczu rozpocznie się występem jednego z najważniejszych polskich zespołów wykonujących muzykę dawną. Bedzie nim „Oh Orkiestra” powołana do życia przez dyrygentkę Martynę Pastuszkę w 2012 roku i od ponad dekady goszcząca na licznych koncertach i festiwalach w Polsce oraz za granicą, poruszając słuchaczy niezwykłą żywiołowością wykonań.
Koncert odbędzie się 6 lipca 2024 o godz. 19.00 w Kościele Ojców Pijarów pw. Matki Bożej Łaskawej i św. Wojciecha. Choć Georg Friedrich Händel urodził się w Niemczech, a większą część życia spędził w Anglii, to wczesny okres twórczości, gdy kształcił się we Włoszech, rzutował na stylistykę jego późniejszych dzieł. Nie dziwi więc, że pisywał concerti grossi, barokową formę wykształconą w Italii, w której współzawodniczy kilka solowych instrumentów oraz orkiestra.

Opus 6 Händla powstało już w Londynie w 1739 roku i oprócz wyrazistych wpływów lekkiej muzyki włoskiej, można w nim wysłyszeć sporo inspiracji Francją (choćby w rozpoczynającej całość stylizacji uwertury z wyrazistymi, punktowanymi rytmami).

Być może kompozytor znał dzieła Georga Muffata, który starał się łączyć wpływy wielu muzycznych kultur? Gdyby przetłumaczyć tytuł zbioru − „Florilegium” − byłby to bukiet, co doskonale obrazuje wielobarwność jego muzyki. Suita „Gratitudo”, czyli „wdzięczność”, złożona jest szeregu tańców o wyraźnej francuskiej proweniencji.

Program koncertu uzupełnią kompozycje wokalno-instrumentalne Händla − solowa, religijna kantata Gloria, ujmująca wirtuozerią, oraz aria „Rejoice greatly” z oratorium „Mesjasz”, jednego z najsłynniejszych utworów muzyki, jakie kiedykolwiek powstały. – czytamy w zaproszeniu.

Przed publicznością równie: Narea Son – sopran i Martyna Pastuszka – kierownictwo artystyczne, skrzypce Zapraszamy. Wstęp wolnydesign by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]