Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.

Historyk, założyciel i rektor Mazowieckiej Wyższej Szkoły Humanistyczno-Pedagogicznej w Łowiczu. Rektor czynił wszystko, aby stworzyć studentom możliwie jak najlepsze warunki studiowania. Zakupiono, zatem w centrum miasta tzw. „okrąglak”, adaptowano go do potrzeb uczelni. Dziś mieści się tam m.in. piękna biblioteka z czytelnią. Następnie rektor zakupił od przedsiębiorstwa „Elton” obiekt przy ul. Armii Krajowej, który został przeznaczony na sale wykładowe.
W ostatnich latach z inicjatywy Rektora i z Jego udziałem odbyły się konferencje i sesje naukowe, pokłosiem których były wydawnictwa książkowe. Zawsze chętnie wspiera, a nawet inicjuje i sponsoruje szereg przedsięwzięć kulturalnych i sportowo-rekreacyjnych organizowanych w Łowiczu i powiecie łowickim.
Lata działalności profesora Wiesława Balceraka zostały zdominowane ciężką pracą w Łowiczu i dla Ziemi Łowickiej. Problemy tego regionu stały mu się bardzo bliskie i sprawiły, że wyszedł z kolejną inicjatywą- powołania Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Łowickiej, któremu zgodził się prezesować. Dzięki powstaniu wyższej uczelni, przed miastem otworzyła się historyczna szansa - Łowicz stał się znanym w kraju i w Europie prężnym ośrodkiem nauki i kultury.
Autor licznych publikacji z historii Europy Środkowo-Wschodniej, historii powszechnej i Polski XX w., historii najnowszej.
Warto zobaczyć
Na skróty
Newsletter
Zapisz się do naszego newslettera by otrzymywać najświeższe informacje z Łowicza i okolic.
Podaj adres e-mail:
Podaj adres e-mail:
Kontakt
Urząd Miejski w Łowiczu
Kod pocztowy: 99-400, ŁowiczPlac: Stary Rynek 1
Tel.: 46 830 91 51, 830 91 52
Fax.: 46 830 91 60
E-mail: umlowicz@um.lowicz.pl
design by fast4net