Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
‹‹    A-    A+
Józef Kossowski
Józef Kossowski (1934 - 2018) Rozpoznawalny z profesji jako „Skrzypek”, ur. w 1934 r. w Piaskach k/Żychlina. Ukończył szkołę muzyczną w klasie skrzypiec w Warszawie. Od 1975 roku zamieszkał w Łowiczu. Członek chórów kościelnych i solista wokalny z wybitnym głosem. Bardziej znany społeczności jako skrzypek w kapelach ludowych Andrzeja Szymańskiego, Marka Lesiaka, Daniela Boczka i Szymona Mońki. Współpracował z zespołami ludowymi „Kolejarz”, „Boczki Chełmońskie”, „Koderki”, „Blichowiacy”, „Masovia” i „Ksinzoki”.

W „Ksinzokach” występował również jako solista i członek zespołu śpiewaczego. Występował na licznych koncertach w kraju i za granicą. Należał do grona najbardziej doświadczonych i cenionych muzyków ludowych, a wiedzą chętnie i bezinteresownie dzielił się z młodymi adeptami sztuki ludowej. Człowiek o niespotykanej skromności i z dużą dozą zdrowego humoru „Ktoś” niepowtarzalny.

Jako członek kapel - laureat:
  • I miejsca w Ogólnopolskim Festiwalu Kultury w 1980 r. w Kielcach,
  • I nagrody w Biennale Folkloru 1993, 1995 w Łowiczu,
  • II nagrody w Prezentacjach Dorobku Kulturalnego Młodzieży Szkół Rolniczych 1998, Lubsko,
  • II nagrody w Ogólnopolskich Spotkaniach Folklorystycznych o „Łowicki Pasiak” 2002 w Łowiczu,
  • nagrody i wyróżnienia w Przeglądzie kapel ludowych w Bedlnie,
  • Laureat „Łowickiej Róży”,
  • Wyróżniony przez zespół Ksinzoki „Tyncowym Wróblim” za wysoką kulturę osobistą, życzliwość, autentyzm i elegancję w prezentowaniu stroju łowickiego.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]