Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
‹‹    A-    A+
Daniel Olbrychski
Daniel Olbrychski - (ur. 27 lutego 1945 w Łowiczu) - polski aktor teatralny i filmowy. Dzieciństwo spędził w Drohiczynie. Absolwent Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie.

Od najmłodszych lat marzył o zostaniu aktorem. Jego mama prowadziła w gimnazjum zajęcia teatralne. Zadebiutował epizodem w przygotowywanej przez nią sztuce w wieku siedmiu czy ośmiu lat. Po przeprowadzce do Warszawy dostał się do studia teatralnego prowadzonego przez Andrzeja Konica. Z najwyższą ponoć ilością punktów przyjęto go do warszawskiej PWST, studiów jednakże nigdy nie ukończył, gdyż przeszkodziła mu w tym jego filmowa kariera.

Zagrał w wielu filmach oraz na deskach teatru. Współpracował m.in. z Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Zanussim czy Adamem Hanuszkiewiczem. Grał u boku wybitnych aktorów polskich i zagranicznych. Kilka lat, z powodu postępowania ówczesnych władz, spędził we Francji na emigracji.

Odtwarzał niezapomniane do dziś role Kmicica, Hamleta, Makbeta i Otella, które są marzeniem każdego aktora. Pięć filmów, w których zagrał było nominowanych do Oscara. Na ekranie debiutował w 1964 r. będąc jeszcze studentem. Mimo, iż nie ukończył studiów, jego wielki talent szybko rozbłysnął. Występował w Teatrze Powszechnym, a także Narodowym w Warszawie. Jego mistrzem i wymagającym nauczycielem był Andrzej Wajda. Olbrychski zagrał w 10 filmach Wajdy, w których dostrzegli go reżyserzy i krytycy nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Występował w wielu obrazach na Węgrzech, we Włoszech, Francji i RFN.

Ostatnia duża rola artysty to Gerwazy w "Panu Tadeuszu" Andrzeja Wajdy. W ankiecie "Polityki" na najważniejszych aktorów polskich XX w. zajął 7 miejsce. W 1998 r. na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi odsłonięto jego gwiazdę w Alei Gwiazd. Artysta jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Laureat prestiżowej nagrody im. Konstantego Stanisławskiego na 29 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie (czerwiec 2007).

Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]