Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
‹‹    A-    A+
Aktualności
11 marca 2014
Z żalem informujemy, że w poniedziałek 10 marca 2014 r. zmarł Ludomir Goździkiewicz, inżynier zootechnik, polityk oraz działacz społeczny i kulturalny. Syn znanego pisarza Teodora Goździkiewicza, autora książek, głównie o tematyce przyrodniczej, zwanego „piewcą Sieradczyzny”.
Ludomir Goździkiewicz był absolwentem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Po studiach rozpoczął pracę w Państwowym Gospodarstwie Rolnym Głogowa, później pracował w Powiatowym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Łowiczu. W latach 1968–2000 pełnił funkcję dyrektora Stacji Hodowli i Unasieniania Zwierząt w Łowiczu.

W czasach Sejmu kontraktowego (1989–1991) sprawował mandat poselski, jako członek Polskiego Stronnictwa Ludowego. Był m.in. wiceprzewodniczącym Wojewódzkiego Komitetu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego w Skierniewicach oraz przewodniczącym Wojewódzkiej Rady Narodowej ZSL.

We wrześniu 2006 roku, w setną rocznicę istnienia szkół Ekonomicznych i Handlowych w Łowiczu, z jego inicjatywy w murach szkoły przy ul. Kaliskiej zorganizowano I Zjazd Absolwentów. W powołanym Stowarzyszeniu Wychowanków Szkół Handlowych i Ekonomicznych w Łowiczu pełnił funkcję Prezesa.

W ostatnich latach mocno angażował się w działalność społeczną i kulturalną. Szczególnie bliska mu była współpraca z ludowym zespołem śpiewaczym „Ksinzoki”, który współtworzył. Za pracę na rzecz zespołu został uhonorowany „Tyncowym Wróblem” – specjalnym odznaczeniem przyznawanym przez członków zespołu.

13 marca skończyłby równo 79 lat…


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]