Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Księstwo łowickie
Księstwo łowickie to zwyczajowa nazwa kompleksu dóbr arcybiskupów gnieźnieńskich rozciągających się wokół Łowicza. Dzięki licznym nadaniom królewskim oraz sejmowym wzrastało gospodarczo i w XVI w. obejmowało 2 miasta (Łowicz i Skierniewice) oraz 116 wsi. Śladem dawnej odrębności są zachowane dwa słupy graniczne, ale największym skarbem tej ziemi jest dorobek kulturowy Księżaków.
‹‹    A-    A+
Aktualności
22 stycznia 2015
Foto Art Galeria EKSPOZYCJA 34, mieszcząca się w bramie zabytkowej kamienicy przy ulicy Zduńskiej 34 w Łowiczu, zaprasza na otwarcie kolejnej wystawy. Tym razem będą to zdjęcia dokumentujące wyprawy rowerowe członków Klubu Turystyki Kolarskiej „Szprycha”, działającego przy łowickim oddziale Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, do miejsc związanych z życiem i twórczością Józefa Chełmońskiego.
Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się w najbliższą sobotę, 24 stycznia 2015 r. o godz. 11.00.

W roku ubiegłym, obchodziliśmy 100 rocznicą śmierci polskiego malarza i pejzażysty Józefa Chełmońskiego. Artysta ten w sposób szczególny związany jest z Łowiczem i Ziemią Łowicką. Urodził się 7 listopada 1849 r w Boczkach koło Łowicza, a swoje pierwsze nauki pobierał w Powiatowej Szkole Ogólnej, mieszczącej się wówczas w dawnym gmachu Seminarium Księży Misjonarzy, obecnie Muzeum w Łowiczu.

W związku z tym faktem, Sejm RP ustanowił Rok 2014 - Rokiem Józefa Chełmońskiego. W czasie jego trwania, zorganizowano szereg inicjatyw mających na celu przypomnienie życia i twórczości tego wybitnego artysty. Wśród nich były spotkania, wystawy, promocje wydawnicze, a także wycieczki i rajdy turystyczne. Wiele z nich zorganizował PTTK.

KTK „Szprycha” za cel postawiło sobie w Roku Chełmońskiego m.in. odwiedzić wszystkie miejsca związane z artystą, chcąc w ten sposób uczcić o nim pamięć. Każda z wycieczek była wyjątkowa i szczegółowo udokumentowana, po to, aby po zakończeniu Roku Chełmońskiego, ze zgromadzonych zdjęć i przeżyć, stworzyć wystawę podsumowującą wszystkie wyprawy.

6 kwietnia 2015 r., obchodzić będziemy 101 rocznicę śmierci artysty. Zachęcamy więc wszystkich do zapoznania się z materiałem PTTK, mając nadzieję, że stanie się ona dla Państwa inspiracją do zorganizowania własnych wycieczek do miejsc związanych z Józefem Chełmońskim.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]