Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Mariawici
Mariawici jako wyznanie niezależne od Rzymu powstali w 1893 roku. Założycielem zgromadzenia jest Feliksa Maria Kozłowska, zwana później przez Mariawitów „Mateczką”. Kościół mariawicki pw. Przenajświętszego Sakramentu w Łowiczu wzniesiono w 1910 roku, w stylu neogotyckim, w typie bazylikowym, na planie krzyża łacińskiego. Na antepedium ołtarza widnieje herb Łowicza.
‹‹    A-    A+
Aktualności
3 marca 2025
Burmistrz Miasta Łowicza Mariusz Siewiera zaprasza do udziału w uroczystości upamiętnienia akcji odbicia z więzienia UB i NKWD, żołnierza AK i członka Szarych Szeregów Zbigniewa Fereta ps. „Cyfra” . W tym roku obchodzić będziemy 80. rocznicę tej spektakularnej akcji przez historyków nazywaną „małym Arsenałem”.
Uroczystość odbędzie się w poniedziałek, 10 marca 2025 r. o godz. 11.00. na ul Kurkowej w Łowiczu, przed dawnym budynkiem więzienia.

Akcja miała miejsce 8 marca 1945 r. Członkowie Szarych Szeregów odbili swojego kolegę „Cyfrę” którego uwięziono za posiadanie odbiornika radiowego i groziła mu z zsyłka na Sybir. Co warto podkreślić, w jej wyniku, udało się uwolnić kilkudziesięciu więźniów bez żadnych ofiar. Konsekwencje dla uczestników akcji były jednak surowe.

Podczas obławy w mieście i okolicy kilku z nich zostało zatrzymanych i wyrokiem Okręgowego Sądu Wojskowego w Łodzi skazanych na karę śmierci. Ostatecznie zostali ułaskawieni i w 1947 r. na mocy amnestii odzyskali wolność. Nigdy nie żałowali ryzyka, na które podjęli, ich wyczyn był wyrazem braterstwa i patriotyzmu.

Podczas uroczystości przekazane zostanie Miasto Łowicz radio jakie było przez te wszystkie lata w posiadaniu dh. Jerzego Miecznikowskiego, a które było przyczyną aresztowania Cyfry - Zbigniewa Fereta i całej Akcji na więzienie. Ofiarodawcą jest Małgorzata Miecznikowska - Pisarska.

Gawędę skierowaną do młodzieży, o powojennych losach bohaterów akcji - o czym rzadko się wspomina - o karze śmierci, cierpieniu, prześladowaniu uczestników i ich rodzin wygłosi dh. Krzysztof Jakubiec - Mistrz Mowy Polskiej, twórca Arsenału Pamięci.

W uroczystości wezmą udział tradycyjnie poczty sztandarowe szkół, organizacji społecznych oraz służb mundurowych. Niestety nie weźmie już żaden uczestnik akcji. Wszyscy już „odeszli na wieczną wartę”. 2 listopada 2010 r. odszedł Zbigniew Feret ps. „Cyfra”, 5 lutego 2013 r. Eugeniusz Nowakowski ps. „Jeż”, 25 lutego 2013 r. Marian Szymański ps. „Wędzidło, a 7 maja 2017 r. pożegnaliśmy ostatniego jej uczestnika ks. prał. Stefana Wysockiego ps. „Ignac”. Cześć ich pamięci!

Uczcijmy razem pamięć bohaterów, pamiętając o wartościach, które przyświecały im w życiu i w walce o wolność Ojczyzny. Pamiętajmy o nich i tym ważnym, łowickim wydarzeniu.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]