Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Diecezja Łowicka
Diecezję Łowicką utworzył Papież Jan Paweł II w 1992 roku, a Łowicz ustanowił jej stolicą. Ojciec Święty odwiedził miasto 14 czerwca 1999 roku. Wtedy też podniósł katedrę łowicką do rangi bazyliki mniejszej.
‹‹    A-    A+
Aktualności
15 września 2015
W tym roku mija 35 rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych NSZZ „Solidarność”. Z tej okazji, 13 września 2015 r., zorganizowano obchody w Łowiczu, upamiętniające to ważne dla Polski wydarzenie. Łowickie uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie spotkaniem przed pomnikiem Solidarności, znajdującym się u zbiegu ulic Ułańskiej i Jana Pawła II. Wśród licznie przybyłych mieszkańców Łowicza, pocztów sztandarowych i gości, obecni byli również internowani - świadkowie wydarzeń z 1980 r.
Po złożeniu kwiatów przed pomnikiem, wszyscy przeszli ulicami miasta, przy dźwiękach miejsko-strażackiej orkiestry dętej, do Bazyliki Mniejszej pw. Wniebowstąpienia NMP i św. Mikołaja w Łowiczu, gdzie odbyła się jubileuszowa Msza Święta w intencji Ojczyzny. W drodze do świątyni zatrzymano się przed kościołem Ojców Pijarów by oddać hołd ks. Jerzemu Popiełuszce, składając kwiaty i zapalając znicze, na poświęconemu Jego osobie pomniku pamięci. Podobnie uczyniono przed pomnikiem Jana Pawła II na Starym Rynku.

Dalsze uroczystości kontynuowane były w sali barokowej łowickiego muzeum. Podczas spotkania zasłużeni związkowcy zostali odznaczeniu jubileuszowymi medalami i odznaczeniami. Łowickie uroczystości „Solidarności” zakończył występ kabaretu „Pętla Ósemki” .

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” jest obecnie największą w Polsce organizacją pracowników. Historia Związku rozpoczęła się w 1980 r. kiedy robotnicy podjęli walkę o godne życie, o prawo do wyrażania swoich poglądów o wolność. W tamtych czasach za upominanie się o swoje prawa groziły represje. Dzięki odwadze i niezłomnej postawie tysięcy ludzi, których połączyła „Solidarność”, Polska odzyskała niepodległość. Dzisiaj podróżujemy po Europie bez granic, możemy studiować czy podejmować pracę w wielu krajach Unii Europejskiej, komunikujemy się ze światem bez żadnych ograniczeń.

Dzisiaj NSZZ „Solidarność” to największy w naszym kraju związek zawodowy, posiadający wiedzę i doświadczenie, które pomagają pracownikom w relacjach z pracodawcą. Struktury terytorialne Związku to: organizacje zakładowe, międzyzakładowe i regiony, a struktury branżowe to: krajowe i regionalne sekretariaty branżowe oraz krajowe, międzyregionalne i regionalne sekcje branżowe.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]