Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
‹‹    A-    A+
Co? Gdzie? Kiedy?
13 września 2015, 11:00
Burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński i przewodnicząca Oddziału Mazowsze NSZZ „Solidarność” Teresa Kowalska Suchecka zapraszają wszystkich do wzięcia udziału w uroczystości z okazji XXXV rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. Obchody odbędą się w niedzielę, 13 września 2015 r. i rozpoczną się uroczystym złożeniem kwiatów przed pomnikiem „Solidarności” przy ul. Jana Pawła II i ks. Jerzego Popiełuszki przy kościele Ojców Pijarów.

O godz. 12:00 w Bazylice Mniejszej pw. Wniebowstąpienia NMP i św. Mikołaja w Łowiczu, odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. O godz. 14:00 w Sali barokowej łowickiego Muzeum odbędzie się spotkanie okolicznościowe. Podczas spotkania wręczone zostaną podziękowania i medale założonym członkom „Solidarności”. Uroczystości zakończy występ kabaretu „Pętla Ósemki” i poczęstunek.

Program obchodów
  • 11:00 Złożenie kwiatów przed Pomnikiem „Solidarności” przy ul. Jana Pawła II
  • 11:15 Przejście pod pomnik ks. Jerzego Popiełuszki przy kościele Ojców Pijarów
  • 12: 00 Uroczysta Msza Święta w bazylice mniejszej pw. Wniebowstąpienia NMP i św. Mikołaja
  • 13:15 Przejście pod pomnik Synom Ziemi Łowickiej i Jana Pawła I
  • 14:00 Spotkanie okolicznościowe (sala barokowa Muzeum w Łowiczu)
  • 14:30 Wręczenie podziękowań i medali (sala barokowa Muzeum w Łowiczu)
  • 15:00 Występ kabaretu „Pętla Ósemki” (sala barokowa Muzeum w Łowiczu)
  • 16:00 Poczęstunek
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” jest obecnie największą w Polsce organizacją pracowników. Historia Związku rozpoczęła się w 1980 r. kiedy robotnicy podjęli walkę o godne życie, o prawo do wyrażania swoich poglądów o wolność. W tamtych czasach za upominanie się o swoje prawa groziły represje. Dzięki odwadze i niezłomnej postawie tysięcy ludzi, których połączyła „Solidarność”, Polska odzyskała niepodległość. Dzisiaj podróżujemy po Europie bez granic, możemy studiować czy podejmować pracę w wielu krajach Unii Europejskiej, komunikujemy się ze światem bez żadnych ograniczeń.

Dzisiaj NSZZ „Solidarność” to największy w naszym kraju związek zawodowy, posiadający wiedzę i doświadczenie, które pomagają pracownikom w relacjach z pracodawcą. Struktury terytorialne Związku to: organizacje zakładowe, międzyzakładowe i regiony, a struktury branżowe to: krajowe i regionalne sekretariaty branżowe oraz krajowe, międzyregionalne i regionalne sekcje branżowe.

Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]