Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
1357
W 1357 roku książę mazowiecki, Siemowit III wystawił dokument, w którym uznał pełnię immunitetu arcybiskupiego do Łowicza i kasztelanii. Wynika z niego, iż Łowicz wraz z przyległymi dobrami, liczącymi aż 111 wsi, stanowił największy kompleks majątkowy. W ówczesnych czasach należał on do Kościoła.
‹‹    A-    A+
Aktualności
13 listopada 2014
Ulicami Łowicza, jak co roku, przeszła procesja z relikwiami św. Wiktorii. Święto patronki miasta i diecezji łowickiej, utworzonej w 1992 r. przez papieża Jana Pawła II, obchodzone jest w Dniu Niepodległości. W ten sposób mieszkańcy Łowicza celebrują nie jedną, a trzy tradycje równocześnie: narodową, religijną i lokalną.
Uroczystości rozpoczęły w kościele p.w. Świętego Ducha w Łowiczu o godz. 10.00, skąd wyruszała tradycyjna procesja z relikwiami Świętej Wiktorii. W pochodzie ulicami miasta wzięli udział biskupi, kapłani, siostry zakonne, przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz liczni wierni. Relikwiarz nieśli przedstawiciele różnych stanów, wśród których byli członkowie Konfraterni św. Wiktorii.

Po przybyciu na Stary Rynek, biskup łowicki Andrzej Franciszek Dziuba dokonał zawierzenia miasta, powiatu i całej diecezji opiece św. Wiktorii, błogosławiąc relikwiami świętej na cztery strony świata

Uroczystości kościelne zakończyły się mszą świętą w bazylice katedralnej w intencji ojczyzny, diecezji i parafii, której przewodniczył ks. abp Tadeusz Gocłowski, emerytowany Metropolita Gdański, abp senior Władysław Ziółek oraz wszyscy trzej biskupi łowiccy.

Po mszy świętej, poczty sztandarowe, dostojnicy kościelni i świeccy tradycyjnie udali się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, aby złożyć kwiaty i zapalić znicz pamięci.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]