Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Księstwo łowickie
Księstwo łowickie to zwyczajowa nazwa kompleksu dóbr arcybiskupów gnieźnieńskich rozciągających się wokół Łowicza. Dzięki licznym nadaniom królewskim oraz sejmowym wzrastało gospodarczo i w XVI w. obejmowało 2 miasta (Łowicz i Skierniewice) oraz 116 wsi. Śladem dawnej odrębności są zachowane dwa słupy graniczne, ale największym skarbem tej ziemi jest dorobek kulturowy Księżaków.
‹‹    A-    A+
Aktualności
9 maja 2022
Miejska Biblioteka im. Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego w Łowiczu zaprasza do udziału w wydarzeniach przygotowanych w ramach Tygodnia Bibliotek.
7 maja, godz. 15.30 – 155. rocznica urodzin W. S. Reymonta, autora powieści „Chłopi”.
Wydarzenie jest częścią projektu „Chłopi FOREVER”, popularyzującego powieść Władysława Stanisława Reymonta. Partnerami projektu są: Łowicki Ośrodek Kultury, PTTK Oddział w Łowiczu, Muzeum Guzików oraz firma Folkstar. W programie występ Zespołu Śpiewaczego „Ksinzoki”, występ Zespołu Śpiewaczego z Lipiec Reymontowskich.

10 maja, godz. 15.30 – prelekcja M. Kozaneckiej – Zwierz „Wpływ sztuki romantycznej na twórczość A. Mickiewicza”.
Wydarzenie organizowane w ramach projektu „Romantycznie – literacko – muzycznie – w działaniach biblioteki miejskiej w Łowiczu” z programu operacyjnego „Ballady i romanse” MKiDN

11 maja – konkurs dla uczniów łowickich szkół podstawowych „Ballady i romanse A. Mickiewicza” realizowany w ramach zadnia „Romantycznie – literacko i muzycznie – w działaniach biblioteki miejskiej w Łowiczu” z programu operacyjnego „Ballady i romanse” MKiDN

12 – 13 maja – współorganizacja z Wydawnictwem Literatura spotkań w ramach akcji „Z książką na walizkach. X Łódzkie Spotkania z młodymi czytelnikami”:

– spotkanie z pisarzem Rafałem Witkiem. R. Witek jest autorem ponad dwudziestu książek dla dzieci (m. in. Plaża tajemnic, Julka Kulka, Fioletka i ja, Maja na tropie jaja, Klub latających ciotek, Pierwszaki z kosmosu, seria Bzik & Makówka). Współpracuje z magazynem dla dzieci „Świerszczyk”, portalem qlturka.pl i warszawskim chórem dziecięcym MILLE VOCI. Zdobywca ogólnopolskiej nagrody literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, laureat konkursu im. Astrid Lindgren. Jego powieść Chłopiec z Lampedusy była nominowana do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, zdobyła wyróżnienie w III konkursie Książka przyjazna dziecku i nagrodę główną w Konkursie Literackim im. Leopolda Staffa.

– spotkanie z autorek książek dla dzieci Pawłem Wakułą. P. Wakuła jest absolwentem malarstwa i pedagogiki artystycznej. Jego zbiór opowiadań Co w trawie piszczy został wyróżniony w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Jego książki o Leśniczym Piątku powstały pod patronatem i z inspiracji Lasów Państwowych. Autor bestsellerowego zbioru opowiadań o władcach Polski - Jagiełło pod prysznicem. Pomysłodawca cyklu historycznego dla dzieci Zdarzyło się w Polsce.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]