Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Nazwa miasta Łowicz
Nazwa miasta Łowicz wywodzi się od nazewnictwa dawnej osady łowieckiej, skąd książęta mazowieccy wyruszali na polowania tzw. „łowy” w okoliczną puszczę. W dogodnym miejscu, nad rzeką Bzurą, książęta mazowieccy zbudowali zamek, przy którym rozwinęła się osada łowiecka. Jak głosi tablica, umieszczona pod chórem w kolegiacie, w 1100 roku książęta mazowieccy wznieśli w osadzie kościół. Obecnie - Bazylika Katedralna.
‹‹    A-    A+
Aktualności
17 czerwca 2014
15 lat temu, dokładnie 14 czerwca 1999 roku, Ojciec Święty Jan Paweł II, podczas swojej VII pielgrzymki do Ojczyzny, odwiedził Łowicz i Ziemię Łowicką. W trakcie wizyty, nadał Katedrze tytuł Bazyliki Mniejszej oraz modlił się z wiernymi na placu celebry na Bratkowicach.
Na spotkanie z Ojcem Świętym przybyło wówczas ponad 300 tys. wiernych, w tym kilkadziesiąt tysięcy dzieci i młodzieży. W homilii wygłoszonej podczas uroczystej Mszy Świętej Jan Paweł II zaapelował o poszanowanie życia nienarodzonych, wzywał rodziców do wychowania swoich dzieci w duchu Ewangelii oraz zachęcał Kościół i państwo do okazania rodzinom należnej pomocy oraz respektowania godności człowieka pracy.

Pamiętając o tym ważnym dla Łowicza wydarzeniu, wierni z całej diecezji łowickiej, 14 czerwca 2014 r. uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej dziękczynnej za kanonizację Karola Wojtyły, która obyła się w miejscu dawnej celebry papieskiej na Bratkowicach.

Eucharystię celebrował metropolita łódzki arcybiskup Marek Jędraszewski razem z trzema łowickimi biskupami: ordynariuszem diecezji łowickiej ks. bp Andrzejem Franciszkiem Dziubą oraz biskupami seniorami Alojzym Orszulikiem i Józefem Zawitkowskim. Podczas uroczystości obecni byli księża z całej diecezji, władze miasta, poczty sztandarowe szkół oraz liczni wierni z Łowicza i okolic.

Wśród nich szczególnie wyróżniała się młodzież przygotowująca się do Światowych Dni Młodzieży, które za dwa lata odbędą się w Krakowie. Na plac celebry przeszła ona ze Starego Rynku na Bratkowice manifestacyjnie, tworząc Marsz Wdzięczności. Wieczór uświetnił występ Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej Sonus, która zadbała również o oprawę muzyczną podczas Eucharystii.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]