Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Gmach dawnej poczty konnej
Gmach dawnej poczty konnej jest jedynym zachowanym wzorcowym zespołem pocztowym I klasy z okresu Królestwa Polskiego. W dniu 2 listopada 1830 roku w pokojach gościnnych poczty zatrzymał się na postój Fryderyk Chopin. Po odpoczynku udał się w dalszą podróż do Francji, na zawsze opuszczając Ojczyznę.
‹‹    A-    A+
Aktualności
5 września 2024
Na terenie ogrodu przy Pałacu Radziwiłłów w Nieborowie, 31 sierpnia 20204 r. wystawiona została opera „RUSAŁKA" Antonína Dvořáka. To jedno z najpiękniejszych dzieł operowych na świecie, odwołujących się do mitologii słowiańskiej i świata baśni. Opowiadające o niespełnionej miłości pomiędzy tytułową bohaterką Rusałką, przemienioną w ludzka postać, a księciem.
Wybór opery nie był przypadkowy. W tym roku obchodzony jest Rok Muzyki Czeskiej, nad którym honorowy patronat objął ambasador Republiki Czech w Polsce, Břetislav Dančák. Dzieło czeskiego kompozytora dyrygenta i pedagoga idealnie wpisywało się w ten szczególny czas. Dodatkowo historia opery idealnie wpasowywała się w otaczającą scenę, zieleń i ogród ze stawami nieborowskimi.

Spektakl wyreżyserowała Jitka Stokalska, która pracowała przy wcześniejszych, plenerowych realizacjach operowych w Nieborowie. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra „La Scoperta” pod batutą dyrygentki Marty Kluczyńskiej, wspomagana przez chór „Choir” i kilkunastu solistów.

Organizatorami wydarzenia było Muzeum w Nieborowie i Arkadii, Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, Fundacja Trzy Trąby oraz Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków oddział w Warszawie.

W tym roku opera wystawiona została na scenie ustawionej na terenie ogrodu, a nie jak wcześniej przed Pałacem Radziwiłłów , który na ten czas stawał się swoistym tłem wystawianych oper. Spowodowane to było remontem dachu i części elewacji budynku. Pomimo zmiany lokalizacji, wydarzenie nie straciło nic ze swojego uroku. Mapping spektaklu wyświetlany był na specjalnie zaaranżowanej ścianie.

Jak widać było po frekwencji osób, opery w Nieborowie cieszą się wciąż niesłabnącą popularnością. W roku minionym operę :Czarodziejski Flet” Mozarta obejrzało 2,2 tysiąca widzów.

W poprzednich latach publiczność miała okazję obejrzeć dzieła tj. „Faust” Antoniego Radziwiłła (2018), „Don Giovanni” Wolfganga Amadeusza Mozarta (2019) „Goplana” Władysława Żeleńskiego (2021) i „Szarlatan” Karola Kurpińskiego (2022).


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]